Ryzyku zapadnięcia na boreliozę znaną ze swojego ciężkiego przebiegu sprawia, że kleszcze zaczynają zajmować pierwsze miejsce na liście tych stworzeń, których ugryzienia się obawiamy. Niestety, walka z nimi nie należy do najłatwiejszych, zwłaszcza że często zmusza nas do obalania mitów na ich temat. Te dotyczą zarówno kwestii związanych z tym, gdzie najczęściej giną kleszcze, jak i tego, które domowe sposoby na kleszcze są najskuteczniejsze. Czas zebrać więc wszystkie informacje, jakimi dysponujemy i zacząć łączyć je ze sobą.
Gdzie najczęściej gryzą kleszcze?
Każdy poradnik poświęcony kleszczom zwraca naszą uwagę na to, że im szybciej rozpoznamy zagrożenie, tym lepiej. Nie bez przyczyny mówi się o tym, że po każdym spacerze po lesie i wśród traw należy przyjrzeć się uważnie, czy nie przynieśliśmy ich ze sobą. Oczywiście, bez wiedzy na temat tego, gdzie najczęściej gryzą kleszcze, trudno będzie nam ich szukać. Warto więc pamiętać, że kleszcze lubią skórę miękką i delikatną. Chętnie korzystają też z tych miejsc, w których czują się bezpiecznie, a więc przede wszystkim – z miejsc, do których niełatwo jest się dostać. Takie miejsca to przede wszystkim:
pachwiny,
małżowina uszna,
zgięcia dużych stawów,
szyja.
Kogo nie atakują kleszcze?Jeszcze zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, co zabija kleszcze, musimy odnieść się do chętnie publikowanych badań naukowców potwierdzających, że kleszcze są dość wybredne. Czy oznacza to, że na podstawie ich obserwacji możemy ustalić, kogo nie atakują kleszcze? Nawet, jeśli równie optymistyczny scenariusz nie jest możliwy do zrealizowania, z pewnością będziemy mogli zorientować się, kto wydaje się kleszczom szczególnie atrakcyjny.
Tym, co przyciąga kleszcze jest przede wszystkim ludzki pot. Niestety, nie jest to dobra wiadomość, bo podczas spaceru w słońcu albo biegu po lesie zwykle pocimy się intensywnie. Istnieją jednak grupy osób, które powinny zachować szczególną ostrożność. To kobiety w ciąży, które w naturalny sposób pocą się bardziej. Co ciekawe, zatuszowanie zapachu potu zapachem perfum albo dezodorantu nie przyda się na wiele. Kleszcze lubią słodkie zapachy.
Naukowcy zwracają też uwagę na to, że kleszcze mają słabość do grupy krwi A. Nie oznacza to, oczywiście, że osoby z innymi grupami krwi mogą spać spokojnie bez względu na okoliczności. Faktem jest jednak to, że osoby z grup a krwi A nie mogą liczyć na przychylność pajęczaków. Jeśli chcemy być tym, kogo nie gryzą kleszcze pamiętajmy także o tym, że kleszcze nie przepadają za witaminami z grupy B. Walka z ich niedoborami ma sens latem także z innych powodów. Może ułatwić nam uzyskanie pięknej opalenizny.
Co zabija kleszcze w ogrodzie?
Kleszcze stanowią zagrożenie nie tylko na łąkach i lasach. Niestety, pajęczaki te czują się dobrze również w ogrodach. Walka z nimi nie należy do najłatwiejszych, z pewnością jednak nie jest również przedsięwzięciem nie do zrealizowania. Jeśli chcemy wiedzieć, co zabija kleszcze, które można spotkać w ogrodzie, skupmy się przede wszystkim na opryskach na te pajęczaki. Przeważnie przygotowuje się je w oparciu o skoncentrowane środki owadobójcze. Można je kupić w specjalistycznych sklepach. Nie wszystkie działają natychmiast po ich użyciu. Zdecydowana większość szybko rozprawia się jednak z kleszczami.
Domowe sposoby na kleszcze
Choć nasza uwaga koncentruje się na kleszczach dopiero od niedawna, te atakują człowieka już od stuleci. Nic więc dziwnego, że domowe sposoby na kleszcze są dziś bogatą grupą rozwiązań. Możemy wyróżnić wśród nich zarówno te, które chronią nas przed zainteresowaniem ze strony pajęczaków, jak i te, dzięki którym możemy szybko zneutralizować szkodliwe skutki ugryzienia.
Za najbardziej skuteczne domowe sposoby na kleszcze uważa się zioła. Okazuje się, że wiele z nich jest skuteczną bronią wykorzystywaną do walki z pajęczakami. Na pierwszy plan wysuwa się suszona lawenda. Jej kojąca woń jest bardzo przyjemna, a przecież odstrasza nie tylko same kleszczem, ale i kłopotliwe muszki oraz mole. Pomocna w walce z kleszczami okazuje się również szałwia z jej gorzkawym posmakiem oraz mięta pieprzowa. Lista ziół, w które powinniśmy się zaopatrzyć walcząc z kleszczami obejmuje także tymianek, rozmaryn, melisę lekarską oraz suszony eukaliptus. Większość z nich to nie tylko zioła łatwe w hodowli, ale i dostępne w wielu sklepach.
W walce z kleszczami przydadzą się także olejki eteryczne kupowane zarówno w drogeriach, jak i w aptekach. Ze względu na swój skład z kleszczami dobrze radzą sobie także maści rozgrzewające. Nie brakuje również osób, które przekonują, że kleszcze skutecznie odstrasza piwo.
Zostaw komentarz