Zdrowa opalenizna - Kiedy słońce najlepiej opala?

Opalanie się to jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów, z jakimi mamy do czynienia, gdy analizujemy różne zagadnienia odnoszące się do dbania o zdrowie i urodę. Choć od lat promowane jest bezpieczne opalanie, dermatolodzy wcale nie są zadowoleni poziomem wiedzy swoich pacjentów na temat tego zabiegu i jego ewentualnych niekorzystnych konsekwencji. Czas więc przypomnieć, jakie są wady i zalety opalania. Przed nastaniem lata z pewnością będzie to wiedza, która przyda się wielu osobom.

Jak powstaje opalenizna?

Jeszcze zanim zaczniemy zastanawiać się nad wadami i zaletami opalania, powinniśmy zadać sobie pytanie o to, jak powstaje opalenizna. Nietrudno się przecież domyślić, że zjawisko to można wyjaśnić naukowo. Już na wstępie warto zresztą przypomnieć, że opalenizna jest reakcją obronną naszego organizmu. Pod wpływem promieniowania UV wytwarza on barwnik zwany melaniną. Nie robi tego przy tym po to, aby przyjść z pomocą osobom zastanawiającym się nad tym, jak się opalać na brązowo. Zmiana koloru skóry pod wpływem melaniny ma na celu lepszą ochronę komórek oraz tkanek przed szkodliwym promieniowaniem UV. Co ciekawe, melanina zmienia nie tylko kolor naszej skóry, ale również włosów. Jej działanie jest zresztą podobne do tego, jakie mają kosmetyki z filtrami UV. Absorbuje promieniowanie, a tym samym chroni przed jego szkodliwym działaniem.

Osoby zastanawiające się nad tym, jak powstaje opalenizna, powinny pamiętać również o tym, że sam proces jej powstawania jest dwuetapowy. Promieniowanie UVA uwalnia do komórek tą melaninę, która jest już obecna. To właśnie w tym kontekście mówi się o opaleniźnie natychmiastowej. Na skórę oddziałuje jednak również promieniowanie UVB, choć opalenizna powstająca pod jego wpływem zawsze pojawia się z opóźnieniem.

Jakie są wady i zalety opalania?

Zalety opalania zwykle jesteśmy w stanie wymienić jednym tchem.

  • Dzięki opalaniu nasz organizm uzyskuje dostęp do wyjątkowo cennej witaminy D.
  • Opalanie poprawia nasz wygląd zewnętrzny. Wiele osób może walczyć za jego pośrednictwem z kłopotliwą bladością cery.
  • Opalanie poprawia samopoczucie.

Warto jednak pamiętać również o tym, że opalanie ma także wady. Te dają o sobie znać przede wszystkim wtedy, gdy przebywamy na słońcu przesadnie długo. Są jednak na tyle duże, że wiele osób dochodzi do wniosku, że nadmierne ryzyko nie jest im potrzebne

  • Opalanie może prowadzić do groźnych zmian skórnych
  • Przebywanie na słońcu w czasie, gdy jego promieniowanie jest największe, nie służy cerze z trądzikiem.
  • Opalanie może powodować przebarwienia.
  • W pewnych okolicznościach opalanie stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Dzieje się tak choćby w przypadku osób uczulonych na słońce oraz tych, które zmagają się ze stanami zapalnymi skóry. Bezpieczne opalanie i jego zasady

opalanie

Świadomi tego, jakie są wady i zalety opalania, zwykle nie ustajemy w wysiłkach mających na celu zwielokrotnienie korzyści przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka wystąpienia niekorzystnych dla naszego organizmu zmian. Warto więc pamiętać o tym, że choć bezpieczne opalanie bazuje na sporej liczbie zasad, wskazywanie tych mniej i bardziej istotnych nie tylko nie ma większego sensu, ale również może okazać się dość niebezpieczne. Mówiąc o nich w pierwszej kolejności warto pamiętać o tym, że sięganie po filtry do opalania to konieczność i w żadnym wypadku nie wolno z niej rezygnować. Inne zasady, których należy przestrzegać to:

  • regularne nawadnianie się i nawilżanie skóry,
  • robienie przerw w opalaniu,
  • unikanie opalania, gdy słońce jest najsilniejsze,
  • noszenie zarówno okularów, jak i nakrycia głowy,
  • złuszczanie skóry przed opalaniem.

Jeśli stosujemy się do wymienionych zaleceń, mamy możliwość wyeliminowania opalania, który kończy się spektakularnym niepowodzeniem.

Jak się opalać na brązowo?

Znając zasady bezpiecznego opalania można zacząć się zastanawiać nad tym, jakie wysiłki podejmować, jeśli marzy się nam określony kolor opalenizny. Najwięcej osób myśli o tym, jak się opalać na brązowo. Nie każdy osiąga taki cel naturalnie, każdy może jednak nieco pomóc naturze.

Eksperci przypominają o znaczeniu, jakie odgrywa peeling zrobiony przed opalaniem oraz właściwe nawilżanie skóry. Nie ukrywają jednak również, że brązowa opalenizna może być też łatwiejsza do osiągnięcia, jeśli zadba się o dietę. Tu szczególnie ważna jest suplementacja beta-karotenu. Im bardziej naturalny jest sposób, w jaki się odbywa, tym bardziej ona sama jest skuteczna. Warto też pamiętać, że gwiazdy mediów, które zachwycają brązową opalenizną, często wspierają wysiłki organizmu stosując dodatkowo samoopalacz.