Jak urządzić mały ogród z tarasem?

Jak stworzyć ogród z tarasem? Czy to możliwe? Oczywiście tak. Trzeba tylko pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Jak urządzić ogród – plan jest najważniejszy

Nawet jeśli ogród ma tylko 10 x 5 metrów, a nawet mniej, pierwszą rzeczą do zrobienia jest obliczenie powierzchni tarasu. To najważniejsza rzecz, która zaoszczędzi ci wielu bólów głowy, ponieważ dzięki tym informacjom będziesz mógł wybrać znacznie lepsze rośliny i ozdoby oraz ich lokalizację. Jeśli nie wiesz jak urządzić ogród, zastanów się, jaki ma mieć charakter.

Czy chcesz stylu dżungli lub lasu, zen, minimalizmu, nowoczesności lub freestyle?

  • • Ogród dżungli/leśny: Odpowiednik ogrodu angielskiego. W nich rośliny są umieszczone w taki sposób, że tworzą las. Niewiele jest elementów „ludzkich”, takich jak fontanny czy meble, które dążą do harmonii z naturą.
  • • Ogród Zen: Jeśli zastanawiasz się jak urządzić ogród Zen, to te charakteryzują się obecnością niewielkiej ilości roślin, ale są zaaranżowane w taki sposób, że czynią to miejsce idealnym miejscem do medytacji i relaksu. Jest też zazwyczaj typowy kącik zen, czyli mniej lub bardziej rozległy obszar wypełniony piaskiem i kilkoma kamieniami pośrodku. Piasek symbolizuje morze, a kamienie lub skały reprezentują wyspy, które tworzą Japonię. Każdy element coś symbolizuje, wszystko ma swoją funkcję.
  • • Minimalistyczny ogród: Minimalistyczne ogrody to takie, które prawie nie mają żadnych elementów. Musisz maksymalnie wykorzystać przestrzeń i sprawić, by wyglądała na większą, dekorując ją stosunkowo małymi przedmiotami i roślinami.
  • • Nowoczesny ogród: To taki, który łączy w sobie najnowsze trendy w projektowaniu krajobrazu. W dzisiejszych czasach coraz więcej robi się w zakresie dzielenia poszczególnych części ogrodu niskimi żywopłotami lub innymi barierami, integrowania fontann i/lub oczek wodnych, oświetlenia LED, brukowanych lub kamiennych ścieżek, lub parkietu oraz nowoczesnych mebli.
  • • Freestyle: jest to ogród, w którym można łączyć różne style lub "tworzyć" nowy.

Jaki powinien być ogród z tarasem?

Gdy wersja robocza jest gotowa, czas zabrać się do pracy. Musisz więc kupić rośliny i meble, które chcesz tam umieścić, a także oczka wodne, figurki ogrodowe itp. Jeśli nie wiesz, jaki powinien być ogród z tarasem, to optymalnym rozwiązaniem jest ścieżka z kamieniami. To świetny pomysł na tarasowe ogrody

Kamienie w ogrodzie mogą być niezrównanym elementem dekoracyjnym. Istnieje wiele rodzajów i rozmiarów kamieni, więc w zależności od tego, gdzie chcesz je umieścić, możesz wybrać płaskie, zaokrąglone i duże, lub inne, które mają nieco nieregularny kształt.

Ogród z tarasem to też rośliny. Wybierz rośliny odporne na klimat panujący w twoim miejscu zamieszkania. Jest to jedna z najważniejszych rzeczy do rozważenia przy tworzeniu ogrodu, czy na tarasie, patio czy balkonie. Warto więc wiedzieć, że istnieją rośliny odporne na ciepło i zimno, inne odporne na suszę, a także takie, które są szczególnie polecane do miejsc wietrznych. W razie wątpliwości radzimy przyjrzeć się roślinom w twojej okolicy, a także w szkółkach (spójrz na te, które mają na zewnątrz, a nie wewnątrz szklarni).

Zintegruj schody ze swoim ogrodem. Umieść doniczki na schodach. Posadź trawę w swoim ogrodzie. Sztuczna trawa to dobra alternatywa dla eleganckiej zielonej przestrzeni. Nie wymaga tak wielu zabiegów konserwacyjnych, jak naturalna trawa, jest tańsza, ponieważ nie trzeba jej podlewać ani używać kosiarki.

Pomysły na ogród

Pomysły na ogród zrób to sam – jak zaaranżować ogród?

Z reguły jedna lub więcej stron tarasu spoczywa na domu, lub skarpie terenu, ale taras może być również wykonany w formie „wyspy” lub np. otaczać basen. Pomysły na ogród zrób to sam, zależą właśnie od ukształtowania tarasu.

Taras można porównać do balkonu znajdującego się na parterze. Taras przeznaczony jest do nieaktywnego wypoczynku, rozmów z przyjaciółmi, kolacji, robótek ręcznych i innych rozrywek. Jeśli planujesz samodzielnie zbudować dom, a nie kupować gotowego, lokalizację tarasu należy rozważyć na etapie planowania domu. Jeśli chodzi o pomysły, na ogród zrób to sam z tarasem, to jeśli dom został już wybudowany, najlepiej zrobić taras od strony południowej, aby był dobrze nagrzany przez słońce. Warto również rozważyć zadaszenie lub baldachim lub coś podobnego do zacienienia.

Jakie ozdoby do ogrodu wykonane samemu możesz wykorzystać?

Nawet najprostszy, ale starannie wykonany i zadbany ogród cieszy oko i wygląda bardzo dobrze. Ale udekorujesz go, wymyślając różne opcje dekoracji krajobrazu. W aranżację ogrodu możesz zaangażować profesjonalnego projektanta, ale takie usługi nie są tanie. A co najważniejsze, taki ogród, zaprojektowany przez nieznajomego, z trudem oddaje charakter właściciela i jego upodobania. Dlatego lepszym wyborem są ozdoby do ogrodu wykonane samemu.

Obecnie do dekoracji wykorzystuje się wiele odmian elementów dekoracyjnych. Mogą mieć małe formy lub być większe, mieć znaczenie architektoniczne. Zastosowanie różnorodnych elementów dekoracyjnych pozwala nie tylko upiększyć przestrzeń ogrodu, ale również przestrzeń staje się wygodniejsza i bardziej funkcjonalna. Ozdoby do ogrodu wykonane samemu powinny łączyć się w jedną koncepcję stylistyczną. Jednocześnie ich kształt i wielkość są drugorzędne, najważniejsze jest to, że wszystkie razem są połączone w kompletny obraz, w którym każdy szczegół jest harmonijny i na swoim miejscu.