Bez względu na to, czy interesuje nas strój w góry damski, czy też jego męski odpowiednik, coraz lepiej zdajemy sobie sprawę z tego, że im staranniej będzie on wybrany, tym lepiej. Obecnie najwięcej uwagi poświęca się ubiorowi, który dostosowujemy do zimowych warunków. Pytanie o to, jak się ubrać w góry latem również nie traci jednak na aktualności. Nie wolno zapominać o tym, że jednym ze znaków rozpoznawczych gór jest ich nieprzewidywalność. To właśnie ona sprawia, że odpowiedni ubiór może, w pewnych okolicznościach, uratować nam nie tylko zdrowie, ale również życie.
Jak się ubrać w góry zimą?
Bez względu na to, czy w grę wchodzi strój w góry męski, czy też damski, jedna z najważniejszych zasad dotyczących zimowych kreacji mówi o tym, aby ubierać się „na cebulę”. Oczywiście, liczba warstw nie jest tu jedynym czynnikiem decydującym o zadowoleniu z ubrania. Nie mniej istotne jest to, jakie warstwy posiada strój, który posiadamy zastanawiając się nad tym, jak się ubrać w góry zimą. Kluczowe znaczenie okazuje się mieć warstwa bazowa. Znajduje się najbliżej ciała i często jest opisywana przez fachowców jako druga skóra. Warto jednak pamiętać o tym, że zimą ważne jest nie tylko to, co mamy na sobie, ale również to, co znajduje się na naszych nogach.
O tym, że nie każde buty nadają się do tego, aby wybrać się w nich w góry, wiemy nie od dziś. Warto jednak podkreślić, że buty trekkingowe to jedyne rozwiązanie naprawdę bezpieczne. Izolację od zimna mogą nam zapewnić także inne buty, należy jednak pamiętać, że nie mniej istotna jest dobra przyczepność, a ta jest właśnie zasługą butów stworzonych z myślą o trekkingu. Również wybór spodni nie może być przypadkowy. Dziś prym wiodą w tym kontekście tkaniny softshellowe i to właśnie im dobrze jest poświęcić jak najwięcej uwagi.
Jak się ubrać w góry latem?
Przemyślany strój w góry damski i męski ma ogromne znaczenie nie tylko zimą. Pytanie o to, jak się ubrać w góry latem jest wcale nie mniej istotne, zwłaszcza że warunki atmosferyczne panujące w górach w miesiącach letnich potrafią zaskoczyć bardziej niż te, z którymi mamy do czynienia zimą. Nawet na stosunkowo krótkim szlaku pogoda zmienia się gwałtownie. Powinniśmy więc pamiętać nie tylko o odpowiednim obuwiu, ale również o okryciu wierzchnim. Latem w szczególny sposób dają się we znaki deszcze. W plecaku każdego piechura powinna więc znaleźć się kurtka z kapturem albo płaszcz przeciwdeszczowy.
Strój w góry damski i męski – mniej oczywiste rozwiązania
Nie wszystkim elementom stroju, który zakładamy na siebie w góry poświęca się tak samo wiele uwagi. Nawet osoby dobrze wiedzące, jak się ubrać w góry zimą często mają więc problem choćby z doborem skarpet. Nie jest prawdą to, że mają one drugorzędne znaczenie. Trudno też oczekiwać, że błędy w tym zakresie zostaną zrekompensowane przez właściwy dobór butów. Warto więc pamiętać, że na dobry strój w góry męski i damski składają się także skarpety górskie.
Skarpety trekkingowe są zwykle droższe od tych, po które sięgamy na co dzień. Planując spacery po górach warto jednak ponieść ten wydatek. W przeciwieństwie do klasycznych rozwiązań, skarpety tego rodzaju okazują się idealną izolacją od zimna. Zwracają na siebie uwagę także dlatego, że pochłaniają pot. Są tez doskonałą gwarancją amortyzacji kroków. Wybierając materiał skarpet nie warto koncentrować się jedynie na bawełnie pomimo tego, że zwykle zbiera wysokie oceny. Znacznie lepszym rozwiązaniem okazują się skarpety z materiałów syntetycznych oraz wełny. Ta ostatnia cieszy się szczególnie dużym zainteresowaniem ze względu na właściwości antybakteryjne.
Strój w góry męski i damski – modnie i wygodnie
Dość rygorystyczna postawa entuzjastów gór w stosunku do ubrań zabieranych na szlak rodzi pytanie, czy w górach można wyglądać modnie. Odpowiedź jest twierdząca. Pamiętając o zasadach bezpieczeństwa możemy zrobić wiele, aby wyglądać nietuzinkowo. Zarówno strój w góry damski, jak i męski może być przecież kolorowy. Jego oryginalność można dodatkowo podkreślić stosując wysoko cenione na szlaku elementy odblaskowe.
Elementami różnicującymi turystów niezmiennie pozostają też czapki. Producenci wysokiej jakości odzieży prześcigają się w pomysłach, dzięki którym klasyczne czapki zmieniają się w modele zachwycające starannością wykonania, kolorystyką i pewnym poziomem fikuśności. Kolorowe pompony na górskim szlaku wcale nie są dowodem na to, że podchodzi się bez szacunku do potęgi dumnych szczytów. Kompletowanie odzieży, którą zabierzemy ze sobą w góry, może być więc przyjemnym doświadczeniem.
Zostaw komentarz