Zimowa pielęgnacja twarzy: Jak dbać o skórę zimą?

Zima to nie tylko powód do aktualizacji garderoby, ale także konieczność zadbania o skórę twarzy, niezależnie od jej rodzaju.

Jak dbać o skórę twarzy zimą – cechy zimowej pielęgnacji

Przewaga mroźnej i wietrznej pogody w okresie zimowym niekorzystnie wpływa na kondycję skóry. Przy takiej pogodzie gruczoły łojowe wytwarzają mniej tłuszczu podskórnego, a częste przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach z suchym powietrzem zakłóca ochronną barierę hydrolipidową naskórka, wzmagając wrażliwość skóry. W rezultacie skóra na twarzy zaczyna się czerwienić, łuszczyć. Zatem jak dbać o skórę twarzy zimą?

Nagłe zmiany temperatury niekorzystnie wpływają na skórę, zmniejszając jej zdolność do produkcji elastyny i kolagenu. Małe cząsteczki śniegu, marznący deszcz i silne podmuchy wiatru mogą poważnie uszkodzić niezabezpieczony naskórek. W rezultacie pojawia się stan zapalany i odwodnienie. Niewłaściwa pielęgnacja w zimnych porach roku tylko pogarsza sytuację, skóra staje się sucha i zwiotczała.

To jak dbać o skórę twarzy zimą zależy od temperatury i częstości wychodzenia z domu, ale zawsze podstawowym elementem pielęgnacji jest oczyszczenie i tonizacja.

Skórę twarzy najlepiej oczyszczać delikatnymi produktami zawierającymi witaminy C i E, pianką lub olejkiem hydrofilowym. Zimą skóra jest odwodniona, a stosowanie produktów na bazie żelu jeszcze bardziej wyciągnie z niej wilgoć. Każdy produkt należy zmyć letnią wodą, gorąca woda wysusza skórę. Należy także unikać energicznego wycierania twarzy ręcznikiem.

Zimą skóra bardzo potrzebuje nawilżenia, dlatego warto zacząć stosować toniki, nawet jeśli nigdy wcześniej ich nie używałyśmy. Większość toników ma normalne pH. Przed użyciem należy upewnić się, że nie zawiera on alkoholu ani siarczanów. Słońce o tej porze roku nie jest tak aktywne, dlatego można włączać do pielęgnacji produkty kwaśne, ale po trochu, aby skóra mogła się do nich przyzwyczaić. Warto pamiętać, że kwasy są przeciwwskazane dla osób, które mają bardzo suchą lub wrażliwą skórę.

Jak nawilżyć skórę twarzy zimą – odżywianie skóry

Na tym etapie warto przejrzeć zawartość swojej szafki i wybrać produkty, które będą w stanie w pełni nawilżyć i odżywić skórę. Jak nawilżyć skórę twarzy zimą? Odżywianie to nie tylko kremy o gęstszej konsystencji, to dodawanie do diety witamin w postaci serum, esencji i boosterów. Produkty kosmetyczne powinny zawierać trzy główne witaminy: A (retinol) – aktywnie wykorzystywana w branży kosmetycznej w walce z procesami starzenia i trądzikiem. B3 (niacynamid) – wykazuje także dużą skuteczność w walce ze zmianami związanymi z wiekiem, działa przeciwzapalnie i pomaga w walce z przebarwieniami. C (forma kwasu askorbinowego) jest przeciwutleniaczem, który eliminuje wolne rodniki, przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry.

Jeśli nie wiesz jak nawilżyć skórę twarzy zimą, to pamiętaj o stosowaniu emulsji i kremów, które utrwalą działanie produktów nawilżających.

Zimowa pielęgnacja twarzy

Jak chronić twarz zimą – uważaj na promieniowanie UV

Promienie słoneczne bardzo negatywnie wpływają na kondycję skóry, powodując jej przedwczesne starzenie. Promieniowanie UV może być dwojakiego rodzaju: UVA i UVB, jednak każde z nich niesie ze sobą destrukcyjne właściwości w postaci fotostarzenia, pigmentacji i utleniania naskórka. Zatem jeśli chodzi o to, jak chronić twarz zimą, to kluczowe jest stosowanie kremów do opalania. Jego konsystencja powinna najlepiej odpowiadać twojemu rodzajowi skóry. Rynek kosmetyczny oferuje duży wybór kremów, z których każdy spełnia swoje własne funkcje. Należy je nakładać 20-30 minut przed wyjściem na zewnątrz, pamiętając o ich odnawianiu co 1,5-2 godziny w pełnym słońcu. To jak chronić twarz zimą jest też zależne, od tego jak często bywasz na zewnątrz i czy często skóra jest wystawiona na działanie mrozu.

Zimowa pielęgnacja twarzy – co jeszcze warto wiedzieć?

Chcąc chronić swoją skórę zimą. Przestrzegaj następujących zasad:

• Nie bierz gorącego prysznica. Zbyt ciepła woda otwiera pory, co prowadzi do utraty wilgoci. Jeśli gorąca woda powoduje napływ krwi do skóry, to zimna woda kieruje ją do narządów wewnętrznych, poprawiając krążenie krwi. Należy także unikać długich pryszniców.

• Zimowa pielęgnacja twarzy to ubranie odpowiednie do pogody. Nie warto rezygnować z czapek i szalików – osłoń twarz i głowę przed mrozem. W pomieszczeniach należy unikać grzejników, które wysuszają skórę. Lepiej cieplej się ubrać. Możesz także używać nawilżaczy w pomieszczeniach zamkniętych.

• Dbaj o nawodnienie i odżywiaj się prawidłowo. Zimowa pielęgnacja twarzy zaczyna się od odżywiania. Zimą rzadko kiedy odczuwamy pragnienie, mimo to musimy pić odpowiednią ilość płynów i utrzymywać równowagę wodną w organizmie. Jeśli w organizmie nie ma wystarczającej ilości płynów, skóra będzie wyglądać na odwodnioną. Średnio należy spożywać 2 litry wody dziennie.