Na czym polega zdrowe odżywianie? Dieta kontra zdrowe odżywianie

Zdrowe odżywianie wybiera coraz więcej osób. Spożywanie dobrze skomponowanych posiłków pozwala uniknąć wiele niezbyt przyjemnych dolegliwości. Ponadto jest sposobem na zmniejszenie ryzyka zachorowania na bardzo wiele chorób.

Zdrowe odżywianie: na czym to polega?

Zdrowe odżywianie to po prostu spożywanie bardzo różnorodnych produktów, które dostarczają składników odżywczych, które są potrzebne do zachowania zdrowia, energii i dobrego samopoczucia. Te składniki to:

-białka;

-węglowodany;

-tłuszcz;

-witaminy;

-minerały.

Do niezbędnych składników odżywczych należy także woda. Zdrowe odżywianie oznacza spożywanie małej ilości produktów wysokoenergetycznych, soli i wolnych cukrów. Konieczne jest za to spożywanie większej ilości warzyw, owoców oraz błonnika pokarmowego. Zdrowa dieta powinna dostarczyć nam odpowiedniej ilości energii – kalorii. Dostarcza ich zarówno żywność, jak i napoje. Ważne to, aby ilość pobieranych kalorii była różna z ilością tych, które są zużywane przez organizm. Spożywanie przez dłuższy czas większej ilości kalorii niż są nam potrzebne, powoduje wzrost masy ciała.

Jakie zasady należy stosować, aby zdrowo się odżywiać?

Każda osoba dorosła powinna spożywać pięć posiłków dziennie. To śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja. Aby zdrowo się odżywiać, warto posłużyć się piramidą żywieniową. Piramida żywieniowa w sposób graficzny przedstawia zasady zdrowego odżywiania. Każde piętro piramidy zawiera odpowiednie proporcje produktów spożywczych, które są niezbędne w codziennej diecie. Produkty, które w racjonalnym żywieniu są najbardziej istotne znajdują się u podstawy piramidy. Na najniższym piętrze obecnej piramidy żywienia znajdują się warzywa i owoce. Są one źródłem witamin, minerałów oraz błonnika. Następne piętro zajmują produkty zbożowe. Polecane są przede wszystkim te z pełnego ziarna. Nie można zapominać także o nabiale: mleku, serach, jogurtach, kefirach. Mimo że powinny one spożywane w mniejszych ilościach, to jednak nie należy z nich całkowicie rezygnować. Nabiał jest bowiem źródłem wapnia oraz witamin A, B12, B2 oraz D. Dietę urozmaicamy spożywając kilka razy w tygodniu rośliny strączkowe, ryby, jaja i chude mięsa. W rybach znajdują się bardzo cenne kwasy tłuszczowe omega-3.

dieta

Jakie są rodzaje diet?

Większość osób kojarzy dietę z odchudzaniem. W praktyce jednak dieta oznacza określony sposób odżywia. Obecnie istnieją różne rodzaje diet. Do tych, które są bardzo popularne zalicza się:

-dietę śródziemnomorską. Jest ona uważana za jedną z najbardziej zdrowych. Jest bogata w duże ilości warzyw i owoców. Dostarcza także zdrowych tłuszczy. Jest więc jedną z diet polecanych prze dietetyków;

-dietę DASH. Opracowano ją dla osób z problemami układu sercowo-naczyniowego. Tak naprawdę dieta ta może być stosowana przez wszystkie osoby, które chcą zdrowo się odżywiać. Dieta DASH dostarcza dwa tysiące kalorii. Zakłada znacznie ograniczenie ilości spożywanej soli, która podnosi ciśnienie.

Osoby, które chcą pozbyć się nadmiernych kilogramów mają do wyboru kilka innych diet. Jakie diety odchudzające uważane są za najbardziej skuteczne?

Najskuteczniejsze diety odchudzające to:

-dieta dr Dąbrowskiej. To dieta, która w początkowej fazie polega na spożywaniu owoców i warzyw, które zawierają niewielką ilość skrobi. Etap drugi to wychodzenie z diety. Oba okresy powinny trwać tyle samo. Dieta dr Dąbrowskiej jest bardzo restrykcyjna, dostarcza tylko sześćset kilokalorii. Należy ją stosować tylko pod okiem doświadczonego dietetyka nie dłużej jak sześć tygodni;

-dieta sokowa. Jej celem jest detoks organizmu. Polega na spożywaniu wyłącznie soków warzywnych i owocowych. Jest wyjątkowo niskokaloryczna, nie należy stosować jej dłużej niż przez tydzień;

-dieta paleo. Zakłada spożywanie wyłącznie produktów, które człowiek kiedyś był w stanie upolować. Kluczowym produktem w tej diecie jest mięso. Ponadto należy spożywać produkty nieprzetworzone.

Warto jeszcze na chwilę powrócić do diety śródziemnomorskiej. Jest ona oparta na tradycjach kulinarnych mieszkańców Włoch, Grecji czy Hiszpanii. Ten sposób odżywiania się przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Wystarczy jednak ograniczyć spożycie kalorii do tysiąca pięciuset, aby na diecie śródziemnomorskiej pozbyć się zbędnych kilogramów. Warto też wiedzieć, że nawet stosując tradycyjną dietę śródziemnomorską można w ciągu roku stracić nawet pięć procent masy ciała. W przypadku jej wersji niskowęglowodanowej utrata ta może wynieść nawet 10%. Co ważne, stosując dietę śródziemnomorską można pozbyć się nadmiernych kilogramów bez trudu, bo dieta ta jest bardzo smaczna.