Jak chronić się przed słońcem w lecie?

Wygrzewanie się latem na słońcu może mieć bardzo przykre konsekwencje. Słońce nie tylko bowiem poprawia nasze samopoczucie i aktywuje wydzielanie witaminy D, ale może prowadzić także do udaru słonecznego oraz do zmian skórnych, które są groźne dla zdrowia. Szkodliwe promieniowanie słoneczne jest odpowiedzialne za różnego rodzaju nowotwory skóry, w tym zagrażającego życiu czerniaka.

Oparzenia słoneczne: jak ich uniknąć?

Oparzenia słoneczne nie są oczywiście tak groźne, jak nowotwory skóry, co nie znaczy, że należy je lekceważyć. Na szczęście są skuteczne sposoby na to, aby chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem. W słoneczne dni każdy z nas powinien starać się unikać przebywania na słońcu w godzinach od 11.00 do 15.00.

Są to godziny, których szkodliwe promieniowanie jest najsilniejsze. Przed szkodliwym promieniowaniem chroni nas także ubranie. Spełni ono swoją rolę jednak tylko wtedy, gdy będzie okrywała jak najwięcej ciała. Najbardziej delikatną skórę mamy na ramionach i udach. To właśnie te części ciała powinniśmy latem chronić ubraniami przed słońcem. Warto też założyć czapkę z daszkiem – panie mogą też nosić kapelusz z szerokim rondem. Te nakrycia ochronią nie tylko głowę, ale także twarz i oczy.

Co chroni nas przed słońcem?

Wiele osób zastanawia się, co chroni nas przed słońcem? Częściowo na to pytanie już odpowiedzieliśmy. Nie można zapominać, że jednym z najbardziej skutecznych sposobów ochrony przed słońcem jest stosowanie kremów z filtrem. Zawsze przed wyjściem musimy pamiętać o tym, aby ciało posmarować kremem. Smarujemy je także pod ubraniem, gdyż nie chroni ono przed promieniowaniem. Należy jednak pamiętać, że kosmetyk zadziała skutecznie tylko wtedy, gdy zostanie zaaplikowany na skórę odpowiednio wcześnie. Kremem smarujemy się 15 – 30 minut przed wyjściem na słońcem. Kosmetyku nie oszczędzamy – nakładamy go grubą warstwą. Ponadto smarujemy się nim nie tylko raz. Aplikacje powtarzamy co 2 godziny.

filtr uv

Jak chronić się przed słońcem na plaży?

Ochrona przed słońcem na plaży może być bardzo skuteczna. Stosujemy jednak nie tylko zasady opisane wyżej. Musimy wiedzieć, że przeznaczone do opalania kosmetyki nie są całkowicie odporne na wodę. Odnosi się to także do preparatów wodoodpornych. 15 minutowa kąpiel oznacza, że na skórze pozostaje 50 % mniej preparatu niż przed wejściem do wody. Nie zapewnia to już solidnej ochrony przed promieniowaniem. Dlatego po każdym wyjściu z wody aplikujemy krem ponownie. Pamiętajmy też, że nie każdy kosmetyk na słońce jest tak samo skuteczny. Preparaty z najniższym faktorem (5 – 10) zapewniają bardzo niski stopień ochrony. Osoby, które cierpią na trądzik różowaty, które mają wrażliwą skórę, powinny stosować preparaty z filtrem co najmniej 30 SPF. W sprzedaży dostępne są preparaty z filtrami mineralnymi, chemicznymi i mieszanymi. Wszystkie chronią tak samo skutecznie. To bardzo ważne! Kosmetyk z filtrem stosujemy nawet wtedy, gdy przebywamy w cieniu! Po kosmetyki z bardzo wysokim filtrem (od 30 SPF wzwyż) powinny sięgać osoby, które zażywają preparaty na serce, przeciwreumatyczne, leki obniżające cholesterol, przechodzą kurację antybiotykami. Reakcję fototoksyczną skóry mogą wywołać także leki przeciwdepresyjne, moczopędne oraz retinoidy. Wrażliwość na słońce zwiększa też dziurawiec. Po zażyciu preparatów z dziurawcem nie należy się opalać.

Czy można używać kremu na słońce z ubiegłego roku?

Nie zawsze udaje nam się zużyć przez lato cały kosmetyk. Chowamy go z myślą wykorzystania w przyszłe wakacje. Warto jednak wiedzieć, że większość filtrów chroniących nas przed promieniowanie słonecznym rozkłada się bardzo szybko. Szczególnie szybkiemu rozkładowi ulegają filtry, których zadaniem jest ochrona przed promieniami UVA. Oznacza to, że każdego roku musimy zaopatrzyć się w nowy kosmetyk, jeśli zależy nam na tym, aby zapobiegać fotostarzeniu i zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby skóry. Warto wiedzieć, że osoby, które mają na skórze znamiona nie potrzebują dodatkowej ochrony. Znamiona smaruje się kremem tak samo, jak pozostałą skórę.