Jak sprzątać, żeby się nie męczyć?

Wiele osób przyznaje, że pytanie o to, jak sprzątać, żeby zawsze było czysto jest jednym z tych, które spędzają im sen z powiek. Czy istnieją jakieś sekretne zasady sprzątania domu, dzięki którym część osób utrzymuje w nich czystość bez wysiłku podczas gdy inne muszą się nieustannie męczyć? Nawet, jeśli nie ma złotej zasady, dzięki której sprzątanie nie generuje żadnego wysiłku, istnieje co najmniej kilka sekretnych sposobów na idealną czystość bez niepotrzebnych nerwów. Czas je poznać.

Najważniejsze zasady sprzątania domu

Gdy ktoś mówi nam o tym, że posiada sprawdzone triki na sprzątanie, spodziewamy się, że oto za moment zostaniemy dopuszczeni do wiedzy tajemnej. Tymczasem okazuje się, że wspomniane triki są dość oczywiste. Problem polega na tym, że podczas sprzątania zapominamy o nich.

Zaczynaj sprzątanie od eliminacji najbardziej uciążliwych zabrudzeń – To właśnie one wymagają najwięcej wysiłku i powodują największą irytację. Jeśli uporamy się z nimi już na samym początku, nie będziemy musieli później tracić cennego czasu.

Wyznacz wszystkim rzeczom stałe miejsce – Stosowanie się do tej zasady sprzątania domu wiąże się z pewnym wysiłkiem. Wiele osób przestrzegających jej podkreśla jednak, że wysiłek jest zaledwie jednorazowy, a zyskać możemy naprawdę wiele – czysty dom, łatwość identyfikacji tego, czego szukamy i większą ilość wolnego miejsca.

Sprzątaj z góry na dół – Kierunek z dołu do góry wydaje się czasem bardziej intuicyjny. Jeśli jednak zaczniemy na górnych półkach, a skończymy na podłodze, będziemy mieli większą szansę na to, że uda się nam uniknąć ponownego odkurzania.

Sprzątaj od środka na zewnątrz – z tego samego powodu.

Przestrzeganie tych kilku zasad na początku nie musi wcale przynosić spektakularnych rezultatów. Jest jednak bardziej niż pewne, że z czasem uczyni sprzątanie łatwiejszym.

sprzątanie

Sprawdzone triki na sprzątanie

Zastanawiając się nad tym, które triki na sprzątanie naprawdę działają, warto poszukać odpowiedzi u osób, które ze sprzątania uczyniły pomysł na zarabianie. Osoby te mogą pochwalić się nie tylko dużym doświadczeniem, ale i wiedzą na temat tego, jak nie marnować czasu podczas porządków.

Podczas rozmów z nimi można dowiedzieć choćby tego, jak ważna jest dobra organizacja pracy. Warto przejąć od nich choćby zwyczaj zabierania zawsze ze sobą zestawu do sprzątania. Nawet, jeśli każdy środek czyszczący jest przechowywany w naszym domu w innym miejscu, na czas sprzątania wszystkie warto zabrać z niego i ustawić tak, aby znajdowały się pod ręką. Oszczędzi nam to czas, a jednocześnie przyczyni się do tego, że sprzątanie będzie szybsze.

Inny sprawdzony trik mówi o tym, że sprzątanie nie jest tym samym, co ogarnianie bałaganu. Rzeczywiście, to właśnie podczas robienia porządków często uświadamiamy sobie, jak niefrasobliwie domownicy podchodzą do zagadnienia związanego z czystością w mieszkaniu. Jeśli jednak każde sprzątanie zmieni się w próbę przeprowadzenia generalnych porządków, szybko znienawidzimy tę czynność. Pamiętajmy też, że sprzątanie powinno odbywać się według z góry ustalonego planu.

Jak sprzątać, żeby zawsze było czysto?

Każdy z nas ma przynajmniej jednego znajomego nieustannie biegającego ze zmiotką i ściereczką. Takie podejście zwykle nas przeraża, często odnosimy jednak wrażenie, że jest jedyną odpowiedzią na pytanie o to, jak sprzątać, żeby zawsze było czysto. Na szczęście, choć takie postrzeganie sprzątania jest często praktykowane, z pewnością nie jest jedynym rozwiązaniem, jakie powinno nas zainteresować. Co więcej, nie jest z pewnością tym, które można uznać za najbardziej wydajne.

Czysto może być także wtedy, gdy będziemy sprzątać raz lub dwa razy w tygodniu pod warunkiem, że będziemy robić to dobrze. W utrzymaniu porządku pomoże nam też nawyk polegający na odkładaniu rzeczy na miejsce zaraz po ich użyciu. To nie kurz jest przecież tym, co irytuje nas najbardziej, ale wrażenie, że rzeczy znajdujące się w naszym domu nie mają dla siebie miejsca pomimo podejmowanych przez nas wysiłków mających na celu przeciwdziałanie takiemu stanowi rzeczy.