Jesienna pielęgnacja skóry: Jak dbać o skórę jesienią?

Wiele pań sądzi, że pielęgnacja skóry jesienią jest najprostsza. Tymczasem okazuje się, że jest zupełnie inaczej. Musi ona być dopasowana do kondycji skóry, która po lecie najczęściej nie jest najlepsza. To właśnie jesienią zmagamy się z jej nadmiernym przesuszeniem, wypryskami, a także przebarwieniami, które są efektem działania promieni słonecznych.

Jak skóra wygląda po lecenie?

Wiele pań bardzo chętnie korzysta latem z kąpieli słonecznych. Powszechne jest przekonanie, że słońce poprawia wygląd naszej skóry. Niestety, dzieje się tak jedynie na krótko. Kiedy opalenizna blednie, a skóra zaczyna się złuszczać, musimy liczyć się z kolejnymi zmianami. Tym, co najczęściej zauważane jest jako pierwsze jest obniżenie elastyczności i znaczny spadek nawilżenia. Do tego dochodzą wspomniane już przebarwienia, a nawet popękane naczynka. Jeśli chcesz, aby Twoja skóra znowu była zdrowa, jędrna i nawilżona, musisz sięgnąć po odpowiednie produkty do pielęgnacji. Kluczem jest odpowiednie nawilżanie skóry, ale nie jest to jedyne, o co musisz się zatroszczyć.

Jesienna pielęgnacja twarzy – o czym pamiętać, planując ją?

Wspomnieliśmy już, jak ważne jest nawilżanie skóry. Aby jednak jesienna pielęgnacja twarzy była skuteczna, musi obejmować także:

• złuszczanie;

• regenerację.

Jesień to doskonały czas na złuszczanie – nic nie stoi na przeszkodzie, aby o tej porze roku sięgnąć po kwasy, które głęboko oczyszczą skórę. Możesz również postawić na peelingi mechaniczne oraz enzymatyczne – ich wybór jest obecnie ogromny. To produkty do pielęgnacji, które powinna polubić każda kobieta. Jeśli kompleksowo chcesz zatroszczyć się o skórę, nie zapominaj nie tylko o peelingu twarzy, ale również ciała. To sposób na wyrównanie kolorytu i cieszenie się gładkim ciałem.

Nawilżanie skóry jest niezbędne przez cały rok. Jesienią – kiedy skóra jest wysuszona po lecie – jest szczególnie ważne. Do tego dni robią się coraz chłodniejsze, grzejniki w naszych mieszkaniach zaczynają grzać, co skutkuje przesuszaniem skóry. Jeśli odpowiednio jej nie nawilżysz, musisz liczyć się z tym, że nie będzie ona wyglądała dobrze. W jesiennej pielęgnacji świetnie sprawdzają się różnego rodzaju balsamy mające bogaty skład. UWAGA: nawet najlepsze produkty do pielęgnacji na nic się zdadzą, jeśli zapomnisz o nawilżaniu od wewnątrz. Bardzo ważne jest, aby każdego dnia wypijać odpowiednie ilości wody – minimum to mniej więcej półtora litra.

Po gorącym lecie skóra każdej osoby wymaga odpowiedniej regeneracji. Bardzo dobre efekty daje stosowanie kosmetyków i preparatów z witaminą A. Sięgając po nie, musisz jednak pamiętać, aby w słoneczne dni smarować skórę kremem z filtrem. W przeciwnym razie pojawią się na niej przebarwienia, których usunięcie nie będzie możliwe. Witamina A wykazuje wszechstronne działanie:

• wygładza niewielkie zmarszczki;

• korzystnie wpływa na elastyczność skóry;

• poprawia jej nawilżenie, zmniejszając szorstkość;

• korzystnie wpływa na procesy keratynizacji.

Jesienią szukaj kosmetyków, które w swoim składzie mają również:

• witaminę C;

• witaminę E.

Pielęgnacja skóry jesienią

O czym pamiętać, dbając o skórę jesienią?

Wiele kobiet uwielbia długie, gorące kąpiele. Niestety, okazuje się, że nie wpływają one korzystnie na kondycję skóry. Mogą ją dodatkowo wysuszać, a nierzadko powodować powstawanie podrażnień. Jeśli preferujesz wannę, jest to dla Ciebie sposób na relaks, z którego nie chcesz rezygnować, pamiętać, aby do wody dodawać sól z Morza Martwego. Dzięki niej woda zmiękczy się, co sprawi, że będzie łagodniejsza dla skóry. Zamiast klasycznych płynów do kąpieli sięgaj raczej po olejki, które nawilżają i natłuszczają.

Jak radzić sobie z przebarwieniami?

Pielęgnacja skóry jesienią to także reedukacja przebarwień, które często pojawiają się po lecie. Na ich powstawanie są szczególnie narażone kobiety stosujące środki uspokajające. Pojawiają się one też w czasie ciąży, a także u pań stosujących leki uspokajające. Również niektóre antybiotyki zwiększają wrażliwość skóry na słońce, czego konsekwencją mogą być właśnie przebarwienia. Zdarza się, że ich usunięcie jest niemożliwe. Na szczęście, dzieje się tak rzadko. Chcąc się z nimi rozprawić, musisz jednak pamiętać, że będzie to wymagało od Ciebie regularności. Przyda się też cierpliwość. Sięgnij po kremy działające rozjaśniająco. Powinny one zawierać w swoim składzie substancje delikatnie złuszczające. Ich stosowanie ograniczy aktywność tych komórek, które produkują barwnik znajdujący się w skórze. Jeśli domowa pielęgnacja nie pomoże, możesz udać się do profesjonalnego gabinetu medycyny estetycznej.