Może się wydawać, że zimą nie mamy nic do roboty w ogrodzie. Nic bardziej mylnego.
Jak zadbać o ogród zimą
Przede wszystkim przeglądając ogród, powinieneś strzepnąć śnieg z krzewów i drzew. Śnieg chroni rośliny przed zimnem, ale jeśli nagromadzi się go za dużo, gałęzie i pnie młodych jednorocznych sadzonek mogą się wyginać, a nawet łamać pod jego ciężarem. Jeśli tak się stało, to musisz pilnie przeprowadzić resuscytację. Im szybciej to zrobisz, tym większe szanse na regenerację rośliny. Przywróć duże gałęzie lub łodygi do ich pierwotnej pozycji i zabezpiecz zszywkami, szmatką lub innymi narzędziami. Pamiętaj, aby oczyścić miejsce nożem i pokryć farbą olejną. Nie zaszkodzi dodatkowo zawiązać wokół folią celofanową.
Odwiedzając ogród zimą, obejrzyj gałęzie drzew i krzewów. Wytnij gniazda szkodników sekatorami, a następnie spal. Lepiej zrobić to zimą, gdyż wraz z nadejściem wiosny znacznie trudniej będzie poradzić sobie ze szkodnikami lęgowymi. Ogród zimą warto też wyposażyć w karmniki. Ptaki to najprostszy środek zapobiegawczy do zwalczania szkodników.
Sprawdź także, czy pnie drzewek są wystarczająco pobielone. Bielenie zwykle wykonuje się w okresie październik-listopad, ale późną zimą lub wczesną wiosną należy je odnowić. Aby to zrobić, pnie i gałęzie pokryj roztworem wapna lub kredy (1 kg kredy lub świeżo gaszonego wapna na wiadro wody z dodatkiem 250 g siarczanu miedzi. Dla lepszej przyczepności dodaj 1–2 kg gliny lub 1-2 szklanki mleka). Bielenie najlepiej wykonywać w ciepły, słoneczny dzień, aby raczej wyschło niż zamarzło.
Jak przyciąć krzewy na zimę, aby ich nie uszkodzić?
Obejrzyj rośliny, a zwłaszcza krzewy i małe drzewka. Jeśli zobaczysz, że są uszkodzone, zabezpiecz miejsce złamania. Warto też przyciąć krzewy. W zimie nie dochodzi do przepływu soków, co pozwala skutecznie i bezpiecznie dla rośliny usunąć uszkodzone lub martwe gałęzie. Musisz jednak wiedzieć jak przyciąć krzewy na zimę. Szukaj tak zwany pęknięć od mrozu. Te są trudne do wyleczenia (kora długo ukrywa uszkodzenia), łatwiej jest zapobiegać ich powstawaniu. Potraktuj oczyszczone pęknięcie 5% roztworem siarczanu miedzi lub 1% roztworem mieszaniny Bordeaux. Zabije to wszystkie grzyby i mikroorganizmy, które miałyby czas dostać się pod uszkodzoną korę. Przykryj miejsce gliną lub smołą ogrodową, którą można wykonać własnymi rękami na bazie parafiny, wosku pszczelego z dodatkiem terpentyny, żywicy sosnowej. Jeśli nie wiesz jak przyciąć krzewy na zimę, które zostały uszkodzone, na wszelki wypadek usuń jedynie najbliższe kawałki gałęzi.
Przycinanie drzew a przymrozki – jak właściwie przyciąć gałęzie
W zimie należy szczególnie ostrożnie przycinać drzewa, zwłaszcza jeśli są stosunkowo młode. Jeśli chodzi o przycinanie drzew a przymrozki, to używaj tylko czystych i ostrych sekatorów lub piły do metalu. Przed przycięciem dokładnie obejrzyj drzewo, aby określić zamierzony wzór przycinania. Przede wszystkim pozbądź się suchych i chorych gałęzi. Usuń wzrosty, które pojawiły się w pobliżu dna pnia. Odetnij pędy rosnące wewnątrz korony. Ale nie więcej niż 1/4 ich ogólnej liczby. Skróć zeszłoroczne gałęzie o jedną trzecią. Pozwoli to utrzymać drzewo w dobrym stanie i zachęci do rozwoju nowych gałęzi owocowych. Usuń gałęzie, które krzyżują się i ocierają.
Przycinanie drzew a przymrozki jest tym trudniejsze, jeśli konieczne jest odcięcie kilku dużych gałęzi, nie tnij ich wszystkich naraz, należy to zrobić w ciągu dwóch do trzech lat, aby zminimalizować stres dla rośliny. Sprawdź gałęzie pod kątem uszkodzeń lub ciemnienia. Podczas przycinania krzewów usuwane są suche i stare gałęzie, co latem poprawi przepływ światła i powietrza.
Obcinanie gałęzi zimą - zalety
Zimowe przycinanie pozwala uformować zdrową, dobrze rozwiniętą koronę, a także wyeliminować ogniska chorób i schronienia dla szkodników. Obcinanie gałęzi zimą jest wygodniejsze. Grube liście nie przeszkadzają w cięciu, a gałęzie są wyraźnie widoczne. Ułatwia to zauważenie i usunięcie uszkodzonych gałęzi.
Ponadto w okresie zimowym następuje spowolnienie rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych, co oznacza, że znacznie zmniejsza się ryzyko zakażenia zdrowego drzewa.
Niestety obcinanie gałęzi zimą ma też swoje wady. Praca na mrozie jest niewygodna. Jeśli śnieg leży również na gałęziach, może to zakłócać ich przegląd. Nie wszystkie drzewa i krzewy można przycinać zimą. Przycinanie roślin ciepłolubnych, takich jak wiśnie i morele, najlepiej odłożyć do wiosny. Nie przycinaj też drzew i krzewów kwitnących wiosną - forsycji, bzu, azalii, rododendronów. Przy temperaturach poniżej -5°C nie można ścinać drzew i krzewów – drewno staje się kruche, a gałęzie zbyt łatwo ulegają uszkodzeniu.
Cześć ! Bardzo ciekawy artykuł ! Pozdrawiam cieplutko ;)