Jaki garnitur na wesele wybrać?

Wybór garnituru ślubnego czy też eleganckiej stylizacji na wesele przyjaciela lub członka rodziny, nie jest łatwym zadaniem. Jednak przy stosowaniu się do kilku zasad jest to możliwe.

Jak wybrać garnitur ślubny?

Od czego więc zacząć wybór garnituru? Na początek musimy w zasadzie zdecydować się na model. Najpopularniejszy jest oczywiście klasyczny garnitur ślubny. Może być w różnych kolorach, dwurzędowy lub jednorzędowy.

Wszystkie możliwe kombinacje klasycznego męskiego garnituru pasują do trzyczęściowego modelu, niezależnie od tego, czy chcesz założyć tylko spodnie z koszulą, tradycyjny dwuczęściowy garnitur składający się z marynarki i spodni, czy też całe trzy części.

Wybierając datę ślubu, nigdy nie zgadniesz, jaka będzie pogoda, a z reguły w dniu ślubu trzeba spędzić dużo czasu na zewnątrz. Tu trzyczęściowy garnitur ślubny okazuje się uniwersalnym rozwiązaniem. W czasie upałów będziesz mógł zdjąć marynarkę i zostawić tylko spodnie z kamizelką, co będzie o wiele wygodniejsze.

Garnitur ślubny z kamizelką – rodzaje

Sam garnitur ślubny z kamizelką może przybrać różne formy. Często jest to surdut. Przypomina płaszcz, ponieważ jest nieco dłuższy niż klasyczna marynarka. Ma dwurzędowy krój, a dwa dolne guziki sięgają tylko do pasa. Są też przycięte surduty. Garnitur ślubny z kamizelką wizytowy to rodzaj surduta, w przeciwieństwie do niego, wizytówka zapinana jest na jeden guzik.

Frak jest łatwo rozpoznawalny po kroju. Taki garnitur ślubny z kamizelką z przodu jest krótki, z tyłu jest wydłużony, prosty. Niektóre modele takich garniturów mają spodnie wyposażone w satynowe paski. Istnieje wiele ciekawych modeli fraków.

Smoking to opcja wieczorowa, która jest odpowiednia o każdej porze roku. Uzupełniając taki garnitur białą koszulą i muszką, w kolorze współgrającym z suknią panny młodej, pan młody może stworzyć niepowtarzalną stylizację. Model ten charakteryzuje się obecnością satynowych klap.

Styl casual dla mężczyzn na wesele to rezygnacja z surowego garnituru. Ubrania w takim stylu powinny być w harmonii ze strojem panny młodej i mieć te same odcienie. Ważnymi detalami pana młodego są jasne dodatki: szaliki i skarpetki, oryginalne krawaty. Wizerunek pana młodego w stylu Casual idealnie dopełnią oryginalne okulary, zegarek czy wielokolorowy pasek. Koszula powinna być opatrzona wzorem. Jeśli chodzi o spodnie czy marynarkę, nie ma tu ograniczeń. Jako buty nadają się trampki lub mokasyny.

Lniany garnitur na wesele

Lniany garnitur na wesele – wybierz odpowiedni kolor

Jeszcze niedawno panowała opinia, że garnitur pana młodego należy dobierać do pory roku: wiosna i lato odpowiadają jasnym odcieniom, a zima i jesień to kolory ciemne. Współcześni nowożeńcy rzadko przestrzegają tych tradycji, ustanowiono nową zasadę, zgodnie z którą pan młody wybiera dla siebie lniany garnitur na wesele w dowolnym kolorze, który mu odpowiada i pasuje do stylu ślubu.

Odrzuć formalności i poeksperymentuj z kolorem – zasada jest tylko jedna: lniany garnitur na wesele pana młodego powinien współgrać z suknią panny młodej. Oznacza to, że wybierając niebieski garnitur, musisz upewnić się, że wizerunek panny młodej ma jakiś niebieski detal, na przykład kwiat we włosach lub biżuterię. Na przykład ten sam ton koszuli pana młodego i sukni panny młodej będzie dobrym połączeniem.

Jaki garnitur na wesele jako gość powinieneś wybrać?

W przypadku gdy na wesele udajesz się jako gość, to sprawa wyboru garnituru jest dużo łatwiejsza. Jeśli zastanawiasz się jaki garnitur na wesele jako gość będzie odpowiedni, weź pod uwagę kilka zasad.

Koszula w żadnym wypadku nie może być widoczna spod kamizelki. Krótka kamizelka wygląda okropnie i psuje ogólne wrażenie całego zestawu. Kamizelka powinna całkowicie zakrywać ciało aż do spodni. Przy wyborze akcesoriów obowiązuje zasada „trzech kolorów”, czyli strój powinien zawierać nie więcej niż trzy odcienie. To jaki garnitur na wesele jako gość wybrać, wynika też z twojej budowy ciała.

W przypadku wysokich, szczupłych mężczyzn lepiej wziąć pod uwagę dwurzędową marynarkę i spodnie o prostym kroju, ale można też wybrać model dopasowanej marynarki. Panowie o niskim wzroście, wręcz przeciwnie, powinni wybrać lekko zwężane spodnie i jednorzędową przyciętą kurtkę, można również wybrać model dopasowanej marynarki.

Dla mężczyzn o pełnej budowie odpowiednie są solidne ciemne garnitury lub ciemne garnitury w prążki. Na spodniach ważna jest obecność strzałek, a marynarkę należy wybrać w klasycznym kroju.

Szczupli mężczyźni powinni wybrać jednorzędową prostą marynarkę i lekko zwężane spodnie, a także zdecydować się na muszkę zamiast krawata.