Bielizna sportowa dla aktywnych

Głównym zadaniem odpowiednio dobranej bielizny jest o to, aby podczas aktywności powierzchnia naszej skóry pozostała sucha.

Jaka powinna być dobrze dobrana bielizna techniczna?

Wybór bielizny zależy od kilku czynników, takich jak model aktywności, czas trwania aktywności, a także warunki pogodowe.

Najbardziej niefortunnym wyborem jest bawełniany T-shirt. Oczywiście bawełna to naturalny materiał, który nie podrażnia skóry, ale gdy się pocisz w chłodne dni, okazuje się niepraktyczna. Bawełniana koszulka zatrzymuje wilgoć, a wilgotna bielizna zimą jest prawdziwym przekleństwem.

Aby tego, musisz upewnić się, że powierzchnia skóry pozostaje sucha. Sprawdza się tu szybkoschnąca bielizna techniczna wykonaną z tkanin syntetycznych, które odprowadzają wilgoć z powierzchni ciała do następnej warstwy odzieży. Dzięki temu skóra pozostaje sucha, a ciało się nie ochładza. Przymierzając ciepłą bieliznę, dobierz rozmiar tak, aby bielizna przylegała do ciała – dzięki czemu jej efekt będzie jak najbardziej efektywny.

W produkcji bielizny stosuje się tkaniny o różnych strukturach. Różne części ciała wykonują różne zadania, dlatego też należy je chronić na różne sposoby. Na przykład na ramionach i w okolicy nerek bielizna techniczna powinna być grubsza, tkanina powinna izolować i podtrzymywać ciało. Natomiast w miejscach o dużej potliwości (plecy, klatka piersiowa, okolice pachwin itp.) należy zapewnić lepszą wentylację, którą gwarantuje tkanina o rzadkim splocie.

Dobra wygodna bielizna charakteryzuje się minimalną liczbą szwów. Przy ruchu dochodzi do tarcia w punktach styku ciała z ubraniem, dlatego należy wybierać bieliznę, która nie ma podłużnych szwów.

Jak działa bielizna termiczna?

Pojęcie „bielizna termiczna” pojawiło się stosunkowo niedawno. Dobra bielizna jest elastyczna, a dzięki przemyślanemu krojowi dostosowuje się do naturalnych linii ciała. Pomaga to bieliźnie dopasować się do ciała i spełniać swoją funkcję.

Głównym zadaniem bielizny termicznej jest wytworzenie ochronnej warstwy ciepłego powietrza pomiędzy ciałem a zimnym powietrzem z zewnątrz. W rezultacie występuje efekt zatrzymywania ciepła. Powietrze zawarte w bieliźnie termicznej jest ogrzewane przez ciało.

Innym celem jest usunięcie wilgoci. Bielizna termiczna pomaga usunąć wilgoć z ciała. Różnica ciśnień wydaje się „wypychać” ciecz, co ogranicza utratę ciepła w chłodne dni, zapobiega hipotermii czy przegrzaniu. Takie właściwości bielizny termicznej jak zatrzymywanie ciepła i usuwanie nadmiaru wilgoci są szczególnie istotne podczas przebywania na mrozie.

Jakie są wady bieliznach termicznej? Syntetyki szybciej gromadzą kurz, dlatego należy je częściej prać. Nie nadaje się też dla osób pracujących w wysokich temperaturach. Tkaniny syntetyczne topią się zbyt szybko i nadają się tylko do wyrzucenia.

Tkaniny syntetyczne są dość popularne. Bielizna termiczna wykonana z tego materiału to idealny wybór do aktywnego spędzania czasu. Tkaniny syntetyczne zawierają włókna nylonu, poliestru, polipropylenu itp. Główne zalety:

  • Elastyczność - dobrze się układa, jednocześnie nie krępując ruchów.
  • Odporność na szkodniki.
  • Przystępna cena - bielizna funkcjonalna wykonana z poliestru jest znacznie tańsza od wełny.
  • Szeroka gama produktów dzięki różnym proporcjom włókien w składzie tkaniny.
  • Brak deformacji po praniu, suszeniu lub w wyniku długotrwałego noszenia.
  • Lekka waga, co jest bardzo ważne podczas uprawiania sportu.

Sportowa bielizna

Bielizna termoaktywna – aktywna i bierna

Bielizna termoaktywna dzieli się na zaprojektowaną do aktywnego i biernego wypoczynku. Bielizna do aktywności na świeżym powietrzu wykonana jest z naturalnej bawełny oraz materiałów sztucznych – polipropylenu, poliestru, poliamidu. Bawełna jest materiałem pochłaniającym wilgoć, a komponenty syntetyczne przepuszczają wilgoć. W efekcie im aktywniej się poruszasz, tym mniej naturalnych materiałów powinna mieć bieliźnie termiczna.

Bielizna termoaktywna bierna to idealne rozwiązanie dla wędkarzy. Jednym słowem, jeśli potrzebujesz się rozgrzać, a nie usunąć wilgoć, warto założyć taką bieliznę. Jest to albo czysta wełna (wykonana z bardzo cienkiej wełny), albo z dodatkiem bawełny lub elastanu. Ale niestety takiej bielizny nie można nazwać w całości bielizną termiczną. Oczywiście ogrzeje cię w chłodne dni, ale przy aktywnym ruchu ta bielizna nie odprowadzi wilgoci.

Bielizna turystyczna – jakie ma zalety

Funkcjonalna bielizna turystyczna odprowadza wilgoć z ciała. W chłodne dni bielizna tego typu pozwoli ci nosić tylko trzy warstwy odzieży, zamiast owijać się w wiele ciepłych swetrów, koszul i kurtek. Jednak w tym przypadku należy przestrzegać pewnej zasady - każda warstwa musi pełnić swoją funkcję. Bielizna turystyczna jest idealna do uprawiania sportów zimowych: na ciało zakładana jest bielizna termiczna, która odprowadza wilgoć, następnie elementy z polaru, które oszczędzają ciepło, następnie odzież wierzchnia z tkaniny membranowej, która umożliwia odprowadzanie wilgoci na zewnątrz i chroni przed czynnikami środowiskowymi - wiatrem, deszczem czy śnieg.