Eleganckie koszule męskie do garnituru i nie tylko

Klasyczna koszula męska to bardzo ważny element męskiej garderoby. Pomaga stworzyć elegancką stylizację na każdą uroczystą imprezę lub jeśli chodzi o ubiór do biura.

Klasyczne koszule wizytowe męskie

Koszula z długim rękawem to element biznesowego dress code. Przy szyciu klasycznej koszuli używa się grubego lnu, lekkiej bawełny, miękkich mieszanek materiałów. Koszule na zimę szyte są z ciepłych naturalnych tkanin z niewielką zawartością włókien syntetycznych. Klasyczna koszula posiada sztywny kołnierzyk, pod którym wygodnie jest nosić krawat. Niektóre modele są wyposażone w płytki, które pomagają kołnierzowi zachować jego kształt.

Klasyczna koszula jest gładka. Dopuszcza się nadruk w postaci gęstego paska i drobnego wzoru. Rąbek koszuli jest lekko zakrzywiony. Formalna koszula męska ma maksymalnie jedną kieszeń. Bazując na tych cechach, możesz wybrać klasyczną koszulę, która będzie odpowiednia w stroju biurowym lub uzupełni wieczorowy look.

Wybierając koszule wizytowe męskie zwróć uwagę na następujące cechy:

 • Materiał. Najlepsza jest naturalna bawełna o niskiej zawartości włókien syntetycznych (nie więcej niż 5%).
 • Długość rękawa. Idealnie rękaw powinien sięgać knykcia kciuka, zakrywając nadgarstek. Modele z krótkimi rękawami lub bez są odpowiednie do stylu casual.
 • Koszule wizytowe męskie są zwykle uzupełniane częściowo podniesionym kołnierzem. Odległość między nim a szyją powinna wynosić 2-3 cm.
 • Szew na ramieniu koszulki powinien kończyć się w skrajnym punkcie ramienia, gdzie zaczyna się rękaw.
 • Mankiety powinien zakrywać nadgarstek o 3-4 cm.

Jak wybrać koszule męskie slim fit?

Koszule męskie Slim Fit to modele o dopasowanej sylwetce (najczęściej rozciągliwa), którą można nosić nawet bez marynarki. Podkreśla szeroki tors i smukłą talię. Taka koszula powinna być dłuższa niż sportowa. Nie powinna wychodzić ze spodni ani też krępować ruchów. Wyróżnia się bocznymi szwami w pasie oraz brakiem fałd na plecach. Takie koszule męskie Slim FIT są odpowiednie dla właścicieli smukłej sylwetki.

Mężczyzna w koszuli i kamizelce

Modne koszule męskie zwróć uwagę na kołnierzyk

Model o klasycznym kroju, zwykle ma sztywny kołnierzyk pod krawatem i noszony jest do garnituru. Luźne, modne koszule męskie zwykle pasują do każdego typu sylwetki. Ważne jest, aby koszula nie leżała luźno, a kołnierzyk pasował do kurtki lub swetra. Projekt koszuli i jej przeznaczenie są w dużej mierze zdeterminowane rodzajem kołnierzyka, przy czym może to być:

 • Klasyczny kołnierzyk, średniej długości - optymalny dla twarzy w kształcie serca lub kwadratu.
 • Szeroki kołnierzyk - odpowiedni do twarzy o szorstkich rysach, ponieważ wizualnie je zmiękcza, a także do twarzy wąskiej lub trójkątnej.
 • Wydłużony - szyja nie powinna całkowicie „zatopić się” w takim kołnierzu. Jednocześnie taki kołnierzyk może ukryć nadmiernie długą szyję; dodatkowo model koszuli z wydłużonym kołnierzem wizualnie „naciąga” twarz.

Kołnierzyk może być formalny (dla koszul o klasycznym kroju) i nieformalny (modne koszule męskie o innych fasonach). Dlatego wyróżniamy też kołnierz:

 • Klasyczny - charakteryzuje się ostrymi, skierowanymi ku dołowi końcówkami; zgodnie ze standardami etykiety odległość między czubkiem kołnierza a górnym guzikiem koszuli wynosi 7 cm. Optymalnie komponuje się z marynarką o klasycznym kroju.
 • Kołnierz kent - nazwany na cześć księcia Kentu, to uniwersalny kołnierz, który pasuje do większości typów garniturów i „akceptuje” każdy rodzaj i sposób wiązania krawata. Kent można odpiąć za pomocą 1-2 guzików, generalnie jest podobny do klasycznego, ale przy zapięciu końce tworzą ostrzejszy kąt.
 • Oxford - opcja również podobna do klasycznej, ale skierowane w dół rogi oxfordu tworzą kąt ostry. Łączy się z bluzami i kamizelkami z dekoltem w serek, garniturami.
 • Włoski - podobny do klasycznego, ale jego końce są bardziej wydłużone.
 • Kołnierz francuski jest dość masywnym, szerokim kołnierzem, którego brzegi są rozchylone.

Koszule męskie sportowe

W przeciwieństwie do klasycznej koszuli, ten element męskiej garderoby nie ma oficjalnego charakteru. Dozwolony jest luźniejszy krój i, co najważniejsze, odważne kolory. Często są to koszule męskie sportowe krótkim rękawem w kolorowy, kamuflażowy, tropikalny print. Niektórzy mężczyźni noszą podobne koszule rozpięte na T-shirt.

Są też różnice w kroju: koszule męskie sportowe nie mają tak sztywnego kołnierzyka, na ramionach znajdują się materiałowe pagony oraz naszywane kieszenie na piersi.

Modele odzieży sportowej szyte są z wygodnych tkanin - bawełny, poliestru, dżinsu, materiałów mieszanych. Te koszule są idealne do noszenia na co dzień, w stylu casual.