Modne ubrania dla chłopców

Kupując ubrania dla syna, należy zadbać, aby były bezpieczne, wygodne, piękne i trwałe.

Odzież chłopięca – ważna jest tkanina

W idealnym świecie ubranka dla dzieci, miałyby jednocześnie wszystkie najlepsze cechy: byłyby oddychające, odporne na codzienne zużycie i zabrudzenia, wodoodporne, łatwe w czyszczeniu i przyjemne w dotyku. W rzeczywistości tak się nie dzieje. Dlatego, aby wybrać odpowiedni materiał, rodzice będą musieli odpowiedzieć na kilka pytań.

Odzież chłopięca pierwszej warstwy przylega bezpośrednio do ciała - są to koszulki, majtki, kąpielówki, stroje kąpielowe, czapki typu panama, skarpetki, a także chusteczki do nosa i pościel. Taka odzież powinna być jak najbardziej bezpieczna: nie powodować alergii kontaktowych, nie pozostawiać śladów na ciele oraz swobodnie przepuszczać powietrze i odprowadzać pot.

Rzeczy z drugiej warstwy są częściowo w kontakcie ze skórą dziecka: są to rzeczy noszone na bieliźnie lub innej odzieży. Na przykład koszule, swetry, spodnie lub szaliki. Ta odzież powinna być również bezpieczna, ale wymagania dotyczące odzieży drugiej warstwy nie są tak surowe, jak w przypadku bielizny: mogą gorzej odprowadzać wodę i przepuszczać mniej powietrza.

Trzecia warstwa to odzież chłopięca, która ma minimalny kontakt ze skórą: zwykle zakłada się ją na rzeczy pierwszej i drugiej warstwy, a podszewka oddziela ją od ciała. Trzecia warstwa to np. kurtki i kombinezony zimowe.

Ubrania dla chłopców najważniejsze właściwości

Czy odzież powinna „oddychać”? To pytanie jest częściowo związane z poprzednim: ubrania pierwszej warstwy powinny być jak najbardziej oddychające, a odzież wierzchnia winna utrzymywać ciepło i nie przepuszczać wilgoci. Za właściwości tkaniny, które pozwalają uznać ją za oddychającą, odpowiadają dwa parametry: higroskopijność i oddychalność.

Higroskopijność to zdolność tkaniny do wchłaniania i uwalniania wilgoci. Ten parametr pozwala zrozumieć, jak dobrze ubrania będą usuwać pot z ciała dziecka: ubrania dla chłopców pierwszej warstwy powinny mieć najwyższy poziom higroskopijności. Ten parametr jest mierzony w procentach: im wyższy, tym lepiej tkanina przepuszcza powietrze i wchłania wilgoć.

Wełna najlepiej odprowadza wilgoć: ma higroskopijność 17%. Na drugim miejscu są wiskoza i len - po 12%. Ale jednocześnie nie nadają się na ubrania pierwszej warstwy: struktura tych tkanin może powodować podrażnienia, poza tym len jest zbyt twardy i gruby. Ale w przypadku ubrań drugiego poziomu te tkaniny są idealne. Naturalny jedwab i bawełna dobrze odprowadzają wilgoć - 11% i 8% higroskopijność. Oba te materiały można stosować zarówno na pierwszą, jak i drugą warstwę odzieży. Jedyną wadą jedwabiu jest cena: jest to dość droga tkanina, więc jedwab jest nadal rzadko używany do produkcji bielizny dziecięcej. Ale bawełna do kamizelek, czepków, szortów i T-shirtów jest idealna.

Oddychalność to zdolność tkaniny do przepuszczania powietrza. Ta właściwość jest szczególnie ważna, jeśli chodzi o ubrania dla chłopców pierwszej warstwy: latem jest mniej gorąca, a zimą skóra nie poci się pod warstwami ciepłych ubrań. Odzież sportowa powinna być również oddychająca.

Ale w przypadku odzieży wierzchniej oddychalność będzie raczej minusem: jej zadaniem jest utrzymywanie ciepła i niewpuszczanie zimnego powietrza. Oddychalność tkaniny zależy od wielkości otworów między nitkami oraz jakości nitek. Jeśli nici są luźne i puszyste, pory zostaną częściowo zamknięte przez wystające włókna, dlatego materiał wykonany z gładkich, mocno skręconych nici ma większą przepuszczalność powietrza.

Odzież dla chłopca

Odzież dla chłopca – podział ze względu na komfort

Tkaniny są podzielone ze względu na stopień oddychalności:

  • • Bardzo mała oddychalność: ta grupa tkanin obejmuje gęste tkaniny, bardzo gęste tkaniny bawełniane, polary, tkaniny wodoodporne na kombinezony dziecięce.
  • • Mała: kostiumowe tkaniny wełniane, diagonalne, sukno i drapowanie o podwyższonej porowatości.
  • • Poniżej średniej: odzież dla chłopca gdzie podstawą są tkaniny lniane, sukienkowe, jesienno-zimowe i lekkie garnitury.
  • • Średnia: lekkie tkaniny lniane i sukienne.
  • • Zwiększone: najlżejsze tkaniny sukienne z dużymi porami, takie jak woal i aster, a także tkaniny sportowe.
  • • Wyższe: gaza, siatka, płótno, dzianina.

Lepiej kupować odzież dla chłopca pierwszej warstwy z tkanin o średniej i poniżej średniej oddychalności: więc koszulki i spodenki przepuszczają wystarczającą ilość powietrza, ale jednocześnie będą umiarkowanie trwałe i wytrzymają częste pranie.

Odzież sportowa chłopięca – jak ją wybrać?

Jakie są zasady wyboru dziecięcego stroju sportowego?

  • • Bezpieczeństwo. Odzież sportowa chłopięca nie powinna być kupowana na wzrost, w zbyt długich spodniach, dziecko nie będzie się czuło komfortowo.
  • • Komfort. Strój sportowy powinien być wygodny dla dzieci: nie powinien krępować ruchów, mankiety nie powinny wbijać się w skórę, a także powinien być elastyczny i pewnie przylegać do ciała.
  • • Materiał. Odzież sportowa chłopięca powinna być wykonana z hipoalergicznej tkaniny. Najlepszym wyborem będzie wiskoza, elastan i poliester.