Moda w latach 90 – co było wtedy popularne?

Moda lat 90. ukształtowała się pod wpływem ruchu młodzieżowego, który charakteryzował się beztroską i buntowniczym duchem. Za główne trendy tamtej dekady uznano grunge i minimalizm, a także styl uliczny ( street casual style ). Projektanci mody, tacy jak Marc Jacobs i Alexander McQueen, inspirowani ulicą ze wszystkimi jej wadami, stali się pionierami trendu grunge.

Moda w latach 90 – główne trendy

Moda w latach 90 tych to zmiana paradygmatu modeli. To wtedy supermodelki o klasycznym wyglądzie zostały zastąpione modelkami nowej generacji. Największą popularnością cieszyła się Kate Moss, która stała się uosobieniem modowego trendu heroin chic. Każdy chciał naśladować styl Moss.

Modne stało się zestawienie kobiecości i męskości: delikatna sukienka plus szorstkie buty Doc Martens. Warstwy, dżinsy w kratę i podarte dżinsy z niskim stanem to prawdziwa moda w latach 90. Moda i muzyka szły w parze, ponieważ fani starali się dokładnie odwzorować styl swoich muzycznych idoli.

Popkultura i filmy kultowe, takie jak Clueless, inspirowały widzów po drugiej stronie ekranu. Zbuntowany duch, spódniczki mini, pończochy i buty na koturnach stworzyły styl uczennicy.

Moda lata 90 – gwiazdy i inspiracje

Muzycy, aktorzy i ekscentryczne modelki stały się ikonami stylu lat dziewięćdziesiątych. Każdy chciał być jak ich ulubiony muzyk lub aktor, czy to Britney Spears, Madonna, Gwen Stefani czy jedna z członkiń Spice Girls . Britney reprezentowała wizerunek uczennicy, a Gwen Stefani uosabiała grunge. Madonna miałas wój niepowtarzalny styl, dzięki biustonoszowi w kształcie stożka zaprojektowanemu przez Jeana Paula Gaultiera . „ Spice Girls ” miały także swój oryginalny styl, każda z pięciu członków grupy miała swój własny wizerunek. Moda lata 90. była ściśle związana z muzyką, w stopniu dużo większym niż w latach 70. czy 80.

Posh ( Victoria Beckham ), Baby ( Emma Bunton ), Scary ( Melanie Brown ), Sporty ( Melanie Chisholm ) czy Ginger ( Geri Halliwell ) – nie bez powodu każda ze „spajsetek” miała swoją oryginalną linię ubrań. Kate Moss była królową stylu na wybiegu. A Drew Barrymore i Winona Ryder uznawano za najbardziej stylowe gwiazdy filmowe. Moda lata 90-te to także specyficzne fryzury.

Moda lat 90

Fryzury i moda z lat 90

Fryzury z tego okresu trudno nazwać „nudnymi”. Zmierzwione i figlarne włosy, to symbol lat 90tych. To właśnie moda z lat 90. wykreowała kilka kultowych trendów.”Rachel" była najmodniejszą fryzurą dekady. Podobnie jak stylizacje Jennifer Aniston.

Moda z lat 90. to wielowarstwowe, kaskadowe fryzury, opływające twarz. Popularny był też prosty i nowoczesny wizerunek „uczennicy”. To warkocze ozdobione wieloma spinkami do włosów. Z wielką dumą noszono gumki, muszki, bandany i kolorowe kosmyki sztucznych włosów.

Przeciwieństwem fryzur były buty. Kierunek grunge wypromował ciężkie buty wojskowe. Szorstkie buty zestawiono z delikatnymi kwiecistymi sukienkami, flanelowymi koszulami i postrzępionymi dżinsami. Trend minimalistyczny znalazł odzwierciedlenie również w designie butów. Na przykład proste i wygodne sandały Birkenstocks, produkowane w różnych kolorach, były nieodzowną częścią garderoby.

Platformy P były szczególnie popularne na scenie, w szczególności wśród członków grupy Spice Girls. Masywne buty w jasnych kolorach często łączyły się z krótkimi lekkimi sukienkami. Kultowe trampki Converse, buty Mary Jane Manolo Blahnika i klasyczne sandały także cieszyły się olbrzymią popularnością.

Lata 90 – moda dziś

Dziś świat mody przeżywa renesans, jeśli chodzi o lata 90. Moda z tamtych czasów, niezliczone style, popularne dwadzieścia lat temu ponownie stają się trendami w modzie. Wybitni projektanci, znane marki i celebryci przekształcają klasykę lat 90. w nowoczesny styl.

Przycięte topy i chokery przeżywają nowy wzrost popularności. Ten trend jest szczególnie popularny wśród celebrytów. Takie gwiazdy jak Kendall Jenner, Gigi Hadid i Rihanna olśniły swoich fanów niesamowitym połączeniem trendów, które mają swoje korzenie, jeśli chodzi o lata 90. Moda współczesna to baza sprzed 30 lat i nowoczesne dodatki.

Bogaty, jagodowy kolor szminki to najoczywistszy powrót do głównych trendów w makijażu lat 90-tych . Na wybiegach królują sprane dżinsy, wojskowe buty i romantyczne sukienki w stylu grunge. Jednocześnie sandały i sukienki z podszewką powróciły do minimalistycznych trendów lat dziewięćdziesiątych.

Projektanci doskonale wiedzą, że trzeba dostosować ten styl do aktualnych realiów mody. Zamiast kopiować wygląd dokładnie tak, jak w latach 90., odtwórz go w nowoczesny i zaktualizowany sposób. Cała sztuka polega na umiejętności mieszania trendu lat dziewięćdziesiątych, ze świeżymi nowinkami - obcisłymi jeansami lub szpilkami.