Karmienie butelką - dziecko nie chce jeść z butelki. Co zrobić?

W większości przypadków przejście dziecka z karmienia piersią na karmienie butelką nie nastręcza żadnych problemów. Jeśli twoje dziecko odmówi karmienia z butelki, nie martw się. Jest to częste zjawisko u wielu dzieci, które są przyzwyczajone do karmienia piersią.

Karmienie butelką – dlaczego dziecko odmawia?

Dlaczego więc twoje dziecko odmawia butelki i płacze? Istnieje wiele sposobów szybkiego i łatwego nauczenia dziecka sztuki jaka jest karmienie butelką. Oto ważne wskazówki, co zrobić, gdy dziecko odmawia karmienia z butelki:

  • • Podnieś i pochyl głowę dziecka do przodu. Przed włożeniem smoczka do buzi dziecka upewnij się, że główka dziecka jest uniesiona i pochylona nad jego ciałem, aby uniknąć zakrztuszenia: aby dziecko nie zakrztusiło się i nie miało możliwości bekania podczas karmienia butelką.
  • • Wprowadź smoczek. Podczas karmienia butelką przyłóż smoczek do ust dziecka i delikatnie wprowadź go do buzi. Po przyłożeniu smoczka do ust dziecka, poczekaj, aż dziecko otworzy buzię.
  • • Trzymaj butelkę pod kątem. Przechyl butelkę pod kątem, aby smoczek był napełniony tylko do połowy. Dzięki temu dziecko może jeść we własnym tempie. Takie karmienie butelką jest dla niego optymalne. • Pozwól dziecku bekać podczas i po karmieniu. Podczas karmienia butelką dziecko może bekać nie tylko po karmieniu, ale także mniej więcej w połowie procesu. Pomoże to zmniejszyć uczucie wzdęcia lub dyskomfortu w brzuchu, który dziecko może odczuwać w wyniku połknięcia zbyt dużej ilości powietrza.
  • • Jeśli dziecko zacznie odwracać głowę od butelki lub zamyka buzię, oznacza to, że jest pełne i należy przerwać karmienie.

Co zrobić jeśli dziecko nie chce jeść z butelki?

Jeśli zrobiłaś wszystko tak jak trzeba, a twoje dziecko nie chcę jeść z butelki, nie zniechęcaj się. Czasami dziecko może być karmione przez kogoś innego niż jego mama - tatę, babcię lub np. nianię. Jeśli dziecko niepokoi się podczas karmienia butelką, spróbuj owinąć butelkę czymś, co pachnie mamusią, na przykład ubraniem lub jakimś materiałem. Ułatwi to karmienie dziecka, gdy matki nie ma w pobliżu.

Staraj się utrzymywać kontakt cielesny podczas karmienia butelką. Niektóre dzieci potrzebują kontaktu z matką, więc spróbuj karmić butelką, opierając ją o siebie. Jednak niektóre dzieci lepiej radzą sobie z karmieniem butelką, gdy są w pozycji dokładnie odwrotnej niż wtedy, gdy są karmione piersią. Na przykład jest to pozycja ze zgiętymi nogami. Połóż dziecko na ugiętych kolanach przodem do siebie, nóżki dziecka skieruj je w stronę brzucha. Podczas karmienia dziecko będzie mogło na ciebie patrzeć i kontaktować się z tobą w ten sposób. Kiedy dziecko nie chcę jeść z butelki, czasami wystarczy małe poruszenie lub spacer. Następnym razem, gdy dziecko zacznie płakać podczas karmienia butelką, spróbuj poruszać się trochę rytmicznie, aby je uspokoić.

Spróbuj zmienić temperaturę mleka. Sprawdź, czy mleko w butelce nie jest za gorące lub za zimne. Przed karmieniem umieść trochę ciepłego mleka na wewnętrznej stronie nadgarstka, aby sprawdzić temperaturę. Mleko powinno być ciepłe, ale jeśli wydaje ci się za gorące, wystarczy umieścić butelkę na krótką chwilę pod strumieniem zimnej wody.

karmienie butelką

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią w sposób bezpieczny i komfortowy

Nie spiesz się, aby odstawić dziecko od piersi. W pierwszych 4-6 miesiącach zalecane jest tylko karmienie piersią, potem przychodzi czas na pokarmy uzupełniające, ale mleko matki w pokarmach dla niemowląt nadal ma ogromne znaczenie. Jednak wiele kobiet zastanawia się jak odstawić dziecko od karmienia piersią. Najbardziej odpowiedni wiek do odsadzenia to 12-14 miesięcy. Zwykle do tego czasu dziecko jest karmione piersią tylko 2 razy dziennie, więc odstawienie od piersi odbywa się bez większych trudności.

A jak odstawić dziecko od karmienia piersią, kiedy ma już rok? W tym wieku dziecko rozumie, że matka i on to różne osoby. Jednak dziecko nadal potrzebuje bliskiego kontaktu z tobą, ale teraz ten związek nawiązuje się nie podczas karmienia piersią, ale w procesie komunikacji, nauki i zabawy. To doskonały czas, aby zrezygnować z karmienia piersią, zwłaszcza że mleko matki traci swoje unikalne właściwości, gdy dziecko ma 1-1,5 roku.

Jak karmić butelką w sposób poprawny?

Wybierz odpowiednią butelkę dla swojego dziecka. Jeśli planujesz łączyć karmienie butelką z karmieniem piersią, warto wybrać butelkę ze smoczkiem o szerokiej podstawie, ponieważ uchwyt butelki będzie bliższy piersi. Zwróć również uwagę na fakt, czy smoczek jest elastyczny. Wybierz smoczki z zaworkiem antykolkowym, który odprowadza powietrze z butelki. Jeśli nie wiesz jak karmić butelką, to pożądane jest, aby smoczek był wykonany z hipoalergicznego materiału, takiego jak silikon, a także miał zawór antykolkowy i nie sklejał się podczas karmienia butelką. Musisz też wiedzieć jak karmić butelką, gdy dziecko często pluje. Użyj wówczas specjalnych butelek z zaworkiem antykolkowym i antyrefluksowym, co zmniejsza ryzyko plucia i kolki.