Parenting – co to takiego? Co warto o nim wiedzieć?

Na tym, aby być dobrymi rodzicami zależy chyba każdemu z nas. Już na etapie ciąży większość osób stara się zapewnić dziecku możliwie jak najlepsze warunki rozwoju. Gdy dziecko pojawia się  na świecie, między nim a rodzicami nawiązują się bardzo silne więzi. Jednocześnie jednak rodzice szukają odpowiedzi na wiele nurtujących je pytań związanych z kwestiami żywieniowymi, zdrowotnymi, wychowawczymi. Parenting można określić jako szukanie właściwej drogi wychowania dziecka.

Parenting co to?

Termin „parenting” pochodzi z języka angielskiego. W tłumaczeniu na język polski oznacza „rodzicielstwo”. Można go przetłumaczyć także jako „wychowywanie dzieci”. Parenting to jednak nie tylko wychowywanie dzieci. Jest to pojęcie znacznie szersze. Osoby, które zastanawiają się parenting co to powinny wiedzieć, że słowo to ma bardzo mocne znaczenie emocjonalne. Jest mocno powiązane zarówno z czynnościami rodzicielskimi, jak i z relacjami. Oznacza to, że wychowanie jest w tym przypadku rozumiane jako sprawowanie opieki nad dzieckiem, a nie kształtowanie jego postaw. Osobom, które chciałyby wiedzieć pareting co to, można odpowiedzieć, że jest to rodzicielstwo, które oznacza bycie rodzicem już w czasie ciąży, wydanie dziecka na świat i opiekowanie się nim po porodzie. Parenting to proces opieki i wspierania dziecka od narodzenia aż po osiągnięcie przez nie dorosłości. Na rozwój rodzicielstwa wpływ ma bardzo wiele czynników. Wpływają na nie czynniki kulturowe, ekonomiczne, socjologiczne, a nawet polityczne.

Jaki powinien być dobry parenting?

Na temat wychowywania dzieci jest mnóstwo różnorodnych opinii. Ekspertów od wychowywania dzieci jest bowiem mnóstwo, a każdy z nich ma inną opinię na ten temat. Osoby, które chcą zostać rodzicami przynajmniej częściowo mogą się do tego zadania przygotować. Obecnie jest bardzo wiele różnorodnych nurtów wychowawczych. Do tych bardziej popularnych zalicza się:

  • Playful parenting;
  • Attachement parenting;
  • Slow parenting.

Playful parenting to inaczej rodzicielstwo poprzez zabawę. Ten nurt wychowawczy traktuje zabawę jako sposób na poznawanie świata, komunikowanie się oraz jako środek do radzenia sobie w bardzo różnych sytuacjach, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Rodzicielstwo poprzez zabawę nie jest więc tylko zabawą. To przede wszystkim sposób budowania relacji w rodzinie.

Attachement parenting można przetłumaczyć na język polski jako rodzicielstwo bliskości. To filozofia rodzicielska, która polega na tworzeniu z dzieckiem więzi emocjonalnej. Attachement parenting to: karmienie dziecka piersią na żądanie przez długi czas, wspólne spanie, noszenie dziecka w chuście oraz nieograniczanie bliskości.

dziecko

Slow parenting określane jest często jako powolne rodzicielstwo. Ten pomagający w wychowaniu dziecka nurt w ciągu kilku ostatnich lat stał się bardzo popularny. Ta teoria wychowawcza zakłada unikanie nacisku na rozwój i naukę. Slow parenting kładzie największy nacisk na unikanie presji. Jego celem jest zapewnienie dziecku szczęśliwego dzieciństwa. Zwolennicy tego nurtu nie zapisują dziecka na mnóstwo zajęć dodatkowych. Rezygnują też z drogich zabawek. Każda osoba, która zostaje rodzicem sama musi wybrać zasady, które zastosuje wychowując swoje dziecko. Oczywiście zasady te powinny być dostosowane nie tylko do ich potrzeb i charakterów, ale także do potrzeb dzieci.

Gdzie szukać wiedzy wychowawczej?

Nie ma żadnej szkoły, która nauczy nas jak być dobrym rodzicem. Wszystkich rodziców łączy jednak jedno: wszyscy kochają swoje dzieci i chcą dla nich jak najlepiej. Źródłem wiedzy wychowawczej są dzisiaj nie tylko książki. O wiele większą popularnością cieszą się internetowe portale parentingowe. Serwisy te adresowane są do bardzo szerokiego grona odbiorców. Mnóstwo przydatnych dla siebie informacji znajdą w nich zarówno przyszli, jak i obecni rodzice. Serwisy parentingowe zawierają nie tylko mnóstwo eksperckich artykułów. Przyszli i obecni rodzice znajdą w nich także wyszukiwarki żłobków i przedszkoli, rozmaite kalkulatory, a nawet tablice drobnych ogłoszeń. Tematyka poruszana na portalach parentingowych jest bardzo różnorodna. Można w nich znaleźć szereg artykułów o ciąży i porodzie, opiece nad noworodkiem i małym dzieckiem, zdrowiu maluchów. Ich autorami są lekarze pediatrzy, psycholodzy dziecięcy, dietetycy, fizjoterapeuci. Osoby, które korzystają z tych portali nie mogą zapominać o tym, że eksperckie artykuły są tylko poradą. Eksperci udzielają wskazówek i wskazują potencjalne rozwiązania. Czy rodzice z nich skorzystają, to już zależy wyłącznie od ich decyzji.