Co zrobić, gdy dziecko nie chce chodzić do szkoły?

Czasami rodzice często spotykają się z sytuacją, w której dziecko kategorycznie odmawia pójścia do szkoły, jest niegrzeczne, buntuje się, nie chce rano wstawać i opuszcza lekcje. Taki problem może być złożony, a zidentyfikowanie pojedynczej przyczyny takiego zachowania jest bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Istnieją jednak czynniki, które wpływają na niechęć dziecka do chodzenia do szkoły.

Kiedy dziecko nie chce chodzić do szkoły i co wtedy robić?

Jeśli pierwszoklasista (6-7 lat) nie chce chodzić do szkoły, najprawdopodobniej problem tkwi w bolesnej adaptacji. W wieku siedmiu lat rozpoczyna się kryzys wieku, związany między innymi z wejściem dziecka do szkoły. Jeśli dziecko zostało wysłane do szkoły wcześniej, niż jego psychika była na to gotowa, adaptacja będzie bardzo trudna, co spowoduje niechęć dziecka do siedzenia w klasie. Dziecko nie chce chodzić do szkoły, bo zwyczajnie nie jest na to gotowe. Dlatego przed podjęciem decyzji, czy posłać dziecko do pierwszej klasy, lepiej udać się do psychologa i dowiedzieć się, czy psychika dziecka jest gotowa na nową aktywność.

Kiedy dziecko nie chce chodzić do szkoły w pierwszej klasie, wskazana jest wizyta u psychologa i stosowanie się do jego zaleceń, aby złagodzić proces adaptacji. Może warto przejrzeć obciążenie, odwołać zajęcia dodatkowe i po omówieniu sprawy z dyrekcją szkoły zwolnić dziecko z niektórych przedmiotów. Pozwól dziecku lepiej odpocząć, bawić się, aby adaptacja do szkoły była mniej bolesna. Odpoczynek i zabawa to procesy ważne dla pierwszoklasisty, których w żadnym wypadku nie należy lekceważyć.

Czy uświadamiać dziecku konsekwencje niechodzenia do szkoły?

Jeżeli dziecko w wieku szkolnym (7-10 lat) nie chce chodzić do szkoły, budzi to nasz niepokój. Przewodnią aktywnością w tym wieku jest aktywność edukacyjna – oznacza to, że dziecko rozwija się właśnie poprzez naukę w szkole. Jeśli tak się nie dzieje, to dzieje się coś, co uniemożliwia mu samorealizację. Czy rozwiązaniem jest uświadomienie mu, jakie są konsekwencja niechodzenia do szkoły? Raczej nie. Chodzi o rozwiązanie problemu, a nie bezmyślne karanie.

Przyczyną, dla których dziecko nie chcę chodzić do szkoły, mogą być konflikty z kolegami z klasy, nauczycielami, możliwe jest nawet zastraszanie w szkole. Znęcanie się występuję czasami w szkole podstawowej. Możliwe jest również zastraszanie ze strony nauczyciela – np. jeśli nauczyciel pozwoli sobie na przemoc psychiczną wobec uczniów (wyzywa, poniża). W takim przypadku konsekwencje niechodzenia do szkoły nie powinny obciążyć dziecka.

Innym powodem niechęci dziecka do szkoły w wieku od siedmiu do dziesięciu lat może być zbyt duże obciążenie zarówno w szkole, jak i na zajęciach pozalekcyjnych. W takim przypadku warto przejrzeć plan dnia dziecka i ustalić priorytety.

dziecko

Kiedy dziecko nie chce się uczyć – co wtedy zrobić?

Młodzież (11-16 lat) najczęściej odmawia pójścia do szkoły. Ale zwykle nie informują rodziców o swojej niechęci i po prostu wagarują. Wraz z kryzysem dorastania aktywność edukacyjna przestaje być główną i schodzi na drugi plan, zastępując ją intymną, osobistą komunikacją z rówieśnikami. Kiedy dziecko nie chcę się uczyć, spróbuj zamienić hobby swojego dziecka w naukowe zainteresowanie. Być może powodem absencji na lekcjach są nowi przyjaciele czy ogólnie rozumiane środowisko. Wówczas kiedy dziecko nie chcę się uczyć, warto spróbować wpłynąć na niego, aby spowodować zmianę otoczenia.

Cokolwiek zrobisz pamiętaj, że nastolatek rozwija się poprzez nieustanną komunikację z rówieśnikami – nastolatki nieustannie się kłócą, godzą, komunikują, zakochują się, próbują na sobie różnych ról, eksperymentują ze związkami. Nie możesz też zapominać, że częstą i bardzo ważną przyczyną niechęci do chodzenia do szkoły dzieci w każdym wieku jest sytuacja rodzinna.

Co zrobić jak dziecko nie chce chodzić do szkoły – jak temu przeciwdziałać?

Kiedy dziecko (albo rodzice) ma wysoko postawioną poprzeczkę, oczekuje od siebie idealnych rezultatów, podejmuje się trudnych zadań, które nie są jeszcze dla niego dostępne, przez co wciąż na nowo czuje się zawiedziony sobą i własnymi możliwościami. Wówczas rodzice zastanawiają się, co zrobić jak dziecko nie chce chodzić do szkoły, tymczasem wystarczy po prostu nieco obniżyć oczekiwania.

Zadaniem rodziców jest pomóc dziecku nauczyć się szanować jego pracę i odpowiednio oceniać jego siły. Nie możesz dewaluować jego pracy, nawet jeśli nie udało ci się rozwiązać trudnego problemu. Ważne jest, aby chwalić dziecko, za to co robi, podkreślać, jak dobrze sobie radzi. Jednak co zrobić jak dziecko nie chce chodzić do szkoły, a problemem nie są oczekiwania rodziców czy samego zainteresowanego?

Możliwe, że niechęć do szkoły nie ma nic wspólnego z nauką bezpośrednio. Dziecko może mieć konflikty z kolegami z klasy lub nauczycielem. Rodzic musi być wrażliwy na to, co dziecko mówi o relacjach z nauczycielem i kolegami z klasy, nie dewaluować jego słów, traktować je poważnie i w razie potrzeby pomagać rozwiązywać konflikty.