Bardzo często dzieci w wieku przedszkolnym czy szkolnym, odmawiają jedzenia przy stole lub wręcz rzuca jedzeniem. Co robić w takich sytuacjach?
Dziecko nie usiedzi przy jedzeniu – przyczyny
Aby zrozumieć, dlaczego dziecko nie usiedzi przy jedzeniu lub odmawia jedzenia, należy zwrócić uwagę na sposób organizacji posiłków w rodzinie. Oto typowe sytuacje, przez które dziecko nie chce siadać do stołu i jeść:
Wielu rodziców karmi swoje dzieci przed telewizorem. Jednocześnie dziecko nie rozumie, jakie jedzenie i w jakich ilościach jadło. Takie sposoby karmienia bardzo szybko stają się nawykiem – w efekcie dziecko nie usiedzi przy jedzeniu przy stole bez dołączonej bajki.
Rodzice podają dziecku między posiłkami różne przekąski: np. ciastka, pieczywo, słodycze.
Rodzice zmuszają dziecko do jedzenia. Takie podejście prowadzi nie tylko do problemów behawioralnych, ale także do różnych chorób (na przykład do otyłości).
W rodzinie nie ma zwyczaju jadać razem przy stole w wyznaczonym czasie. Każdy członek rodziny jada o dogodnej dla siebie porze, w dogodnym dla siebie miejscu, W efekcie dziecko nie wykształca żadnych norm i nawyków żywieniowych.
Co zrobić, gdy dziecko rzuca jedzeniem?
Niemowlęta rzucają jedzeniem z wielu różnych powodów. Podnoszenie i upuszczanie przedmiotów to umiejętność, którą rozwijają dzieci. Więc robienie tego z jedzeniem jest dla nich jednym ze sposobów na ćwiczenie. Mogą próbować zwrócić twoją uwagę. Mogą chcieć zobaczyć, jak na to zareagujesz. Możliwe, że po prostu nie są głodne. Jeśli jednak 5- 7-letnie dziecko rzuca jedzeniem, to należy temu stanowczo zapobiegać.
Bez względu na powód, może być naprawdę trudno sobie z tym poradzić. Przede wszystkim, musisz zwrócić uwagę dziecku, że nie tolerujesz takiego zachowania. Powinieneś być w tym konsekwentny. Jednocześnie, gdy dziecko rzuca jedzeniem, staraj się nie dać mu odczuć, że przywiązujesz do tego szczególną wagę. Delikatnie chwytając ją za rękę, gdy chce rzucić jedzeniem, przesuń ją z powrotem nad stół.
Jak oduczyć dziecko jedzenia przy bajkach – sprawdzone sposoby
Wiele dzieci (a także dorosłych) ma zwyczaj jeść tylko wtedy, gdy patrzy w ekran. W przypadku małych dzieci telewizory i tablety mogą być na tyle rozpraszające, że w rzeczywistości nie nauczą ich samodzielnego spożywania posiłków. Jeśli zastanawiasz się jak oduczyć dziecko jedzenia przy bajkach, przede wszystkim ustal ścisłe pory posiłków. Następnie zacznij od stopniowego skracania czasu przed ekranem w godzinach jedzenia. Im bardziej twoje dziecko przyzwyczai się do przebywania z dala od ekranów lub dostępu do gadżetów podczas posiłków, tym łatwiej będzie mu się odzwyczaić od bajek.
Jeśli nie wiesz jak oduczyć dziecko jedzenia przy bajkach – stwórz i praktykuj rodzinne rytuały. Jako rodzina wyróbcie sobie nawyk wspólnego spożywania posiłków przynajmniej raz dziennie. Kiedy będzie dużo rozmów i czasu dla rodziny, dzieci nie będą musiały czerpać rozrywki z ekranu. Ważne jest również, aby dorośli przyjęli nawyki i ograniczenia dotyczące czasu spędzanego przed ekranem podczas posiłków, aby dawać dobry przykład.
Opracuj zasady zachowania przy stole dla dzieci
Warto też opracować i wprowadzić zasady zachowania przy stole dla dzieci. Zadbaj o to, aby dziecko nie kładło łokci na stole. Mogą przeszkadzać sąsiadowi i zajmują dużo miejsca. Kołysanie się na krześle jest także niewskazane. Inne zasady zachowania przy stole dla dzieci to:
Nie mów z pełną buzią – przeżuj i połknij, a potem mów. Staraj się jeść po cichu.
Nie odgryzaj zbyt dużych kawałków.
Umieść na talerzu tyle jedzenia, ile jesteś w stanie zjeść.
Nie jedz łyżką tego, co możesz zjeść widelcem, jeśli możesz sobie poradzić samym widelcem, to nie używaj noża.
Wytrzyj ręce i usta serwetkami, w żadnym wypadku rękami, obrusem lub ubraniem.
Jeśli chcesz spróbować dania, które jest daleko od ciebie, nie sięgaj po nie przez stół, tylko poproś o grzeczne podanie.
Ze wspólnych potraw podawaj jedzenie nie swoim łyżką lub widelcem, ale tymi, które są na wspólnym naczyniu.
Słodyczy, takich jak ciasta i ciastka, nie je się z ręki, ale odłamuje się łyżką w talerzu.
A co najważniejsze: zdecydowanie musisz podziękować temu, który ugotował i podał ci posiłek. Naucz dziecko, mówić dziękuję.
Zasady postępowania przy stole są we współczesnym świecie bardzo ważne. Świąteczny stół, wyjście do kawiarni czy restauracji, romantyczna lub przyjacielska kolacja nie mogą obejść się bez elementarnych zasad etykiety. W przyszłości umiejętność odpowiedniego zachowania się przy stole będzie częścią społecznych kompetencji już u dorosłej osoby.
Zostaw komentarz