Porady dla rodziców – o czym warto pamiętać, a czego warto unikać?

Każdy rodzic marzy o wychowaniu zdrowego, szczęśliwego i harmonijnie rozwiniętego dziecka. Czym się kierować w codziennym wychowaniu i czy istnieją jakieś sposoby, które ułatwią ten proces?

Popularne i skuteczne porady rodzicielskie

Przede wszystkim dbając o rozwój dziecka, pozwól mu się częściej bawić. Od lat zmniejsza się ilość czasu spędzanego przez dzieci na zabawie, ale jednocześnie obserwuje się u nich podwyższony poziom lęku, większą depresję, poczucie bezradności, dziecinny narcyzm i zmniejszoną empatię. Ale w mocy dorosłych, każdego z nas, jest zapewnienie dziecku tego, czego potrzebuje do harmonijnego rozwoju. Porady rodzicielskie ekspertów mówią jasno – pozwól dziecku się bawić.

Dlaczego skrócenie czasu zabawy prowadzi do zaburzeń emocjonalnych i społecznych? Zabawa to naturalny sposób nauczenia dzieci, jak rozwiązywać swoje problemy, kontrolować pragnienia, zarządzać emocjami, patrzeć na problem z różnych punktów widzenia, omawiać nieporozumienia i komunikować się ze sobą jak równy z równym. Nie ma innego sposobu na opanowanie tych umiejętności. Dlatego tak ważne jest, aby dziecko spędzało dużo czasu na zabawie.

Inne skuteczne porady rodzicielskie mówią o pobudzaniu ciekawości dziecka. Dzieci mają wrodzoną skłonność do poznawania świata, którą trzeba wspierać. Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest pokazanie wszystkich możliwych, najróżniejszych opcji rozwiązywania problemów. Eksperymenty potwierdzają tę tezę: jeśli dziecku od razu zostanie pokazana pojedyncza funkcja zabawki podczas gry, dojdzie do wniosku, że nic innego nie może zrobić. Ale kiedy zabawkę oddano dziecku, użyje jej na różne sposoby.

Mądre rodzicielstwo wymaga więzi z dzieckiem

Dzieci w wieku szkolnym, poświęcają dużo czasu na komunikację z rówieśnikami. Na pierwszy rzut oka to wybawienie dla zapracowanych rodziców, a z drugiej - problem. Mądre rodzicielstwo to budowanie relacji opartej na zaufaniu z dzieckiem. Pomoże ci to uporać się z nadmiernym wpływem rówieśników i zbudować solidne podstawy do interakcji z dziećmi, gdy osiągną wiek dojrzewania.

W dzisiejszych czasach dzieci są samowystarczalne. Są bardziej zorientowani na rówieśników. Często w weekendy rodzice prawie nie komunikują się ze swoimi dziećmi. Twoim głównym zadaniem jest utrzymywanie kontaktu z dzieckiem. Pozwól mu się bawić w rodzinnym gronie - odłóż sprawy na później i poświęć się prostej komunikacji z dzieckiem. W ten sposób kładziesz podwaliny pod pozytywną relację z przyszłym nastolatkiem.

Mądre rodzicielstwo to indywidualne tradycje rodzinne. Aby wzmocnić więź z dziećmi, stwórz aktywność i zamień ją w rodzinne wydarzenie.

Z biegiem lat dzieci stają się coraz bardziej niezależne. Okresy samodzielności u dziecka w wieku szkolnym często zastępowane są brakiem samodzielności, wymagającym od ciebie dodatkowej uwagi. Można powiedzieć, że uaktywnia się „wewnętrzne dziecko” dziecka, które wymaga większej uwagi. Nie nalegaj, aby dzieci zachowywały się przez cały czas racjonalnie, „w dorosły sposób”. Niech będą sobą.

Mama z synem

Porady dla rodziców – dyskutuj z dzieckiem

Jeśli chcesz, aby twoje dziecko wzięło odpowiedzialność za swoje zachowanie, musi nauczyć się myśleć samodzielnie, uczestniczyć w rozwiązywaniu problemu, wyrażać swoją opinię. W tym aspekcie porady dla rodziców nie oznaczają, że pozwalasz dziecku robić, co chce. Daj mu szansę na przemyślenie problemu. Skorzystaj z tych metod, jeśli chcesz, aby twoje dziecko osiągnęło swoje życiowe cele.

Ważne jest, aby dzieci wiedziały, jak prosić o to, czego potrzebują i to robić, nie poprzez krzyki i marudzenie, ale jasne wyrażanie swoich myśli, argumentowanie swojego stanowiska. Nie mów od razu „nie”, koniecznie wysłuchaj ich argumentów, wyraź swoją opinię i sugestie. Jeśli słusznie kwestionują twoją decyzję, zgódź się, ale koniecznie powiedz i uzasadnij dlaczego. Porady dla rodziców mówią, że powinieneś dać dziecku czas na przemyślenie swoich słów i kontynuowania dialogu, aż dojdziecie do wspólnie uzgodnionego rozwiązania.

Ostateczne wskazówki wychowawcze dla rodziców

W dzisiejszych czasach wszystkie wskazówki wychowawcze dla rodziców skupiają się na ograniczeniu korzystania z elektroniki. Jest to ważne, gdy telefony i komputery w życiu dziecka zaczynają konkurować z czytaniem książek. Wiadomo, że nieograniczone korzystanie z elektroniki stwarza uzależnienie, którego w przyszłości trudno się pozbyć. Oczywiście dziecko będzie wykorzystywało technologię do odrabiania prac domowych, i czasami do zabawy. Wskazówki wychowawcze dla rodziców sugerują też zwracanie uwagi na rówieśników dziecka.

Krąg społeczny jest jednym z czynników wpływających na to, jak dorastają twoje dzieci. Wraz z wiekiem wzrasta znaczenie opinii przyjaciół dla dziecka. Role z dzieciństwa często przenoszą się na dorosłość.