Dziecko z ADHD: Jak postępować?

Jeśli dziecko ma trudności z radzeniem sobie z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), rodzice mogą mu pomóc na kilka sposobów.

Jakie są objawy ADHD u dzieci?

Około jedna trzecia osób, u których w dzieciństwie zdiagnozowano ADHD, nie będzie wymagać leczenia w wieku dorosłym. Dzieci objęte specjalistycznym leczeniem dostosowanym do ich potrzeb często z powodzeniem uczą się strategii radzenia sobie z istniejącymi problemami, poprawiają wyniki w szkole, w relacjach z innymi i umiejętności adaptacji do życia. Objawy ADHD u dzieci nie zawsze są oczywiste i widoczne na pierwszy rzut oka. Dlatego rozpoznanie ADHD wymaga badania przez specjalistę (psychiatrę dziecięcego lub pediatrę). Lekarz ocenia wzorce zachowań dziecka poprzez obserwację, badanie i budowanie raportów na temat jego zachowania w domu i szkole. Uzyskane informacje mogą posłużyć jako podstawa do stworzenia skutecznego planu leczenia, aby dziecko mogło w pełni wykorzystać swój potencjał życiowy.

Jak wspomnieliśmy, objawy ADHD u dzieci nie są oczywiste. Dzieci zachowują się inaczej w różnych momentach. Uczucie zdenerwowania, smutku, zirytowania, rozczarowania i wielu innych emocji jest normalną i zdrową częścią ich życia. Wiele dzieci przechodzi przez etapy wyznaczania i testowania granic. Dotyczy to szczególnie dzieci z ADHD. Czasami młodsze dzieci wpadają w napady złości, podczas gdy starsze dzieci mogą czasami krzyczeć, wściekać się, a nawet atakować rodziców lub przedmioty.

Co przysługuje dziecku z ADHD w szkole – upomnij się o swoje prawa

Kiedy mówimy o „zachowaniu wymagającym”, mamy na myśli zachowanie, które jest uporczywe i trudne do opanowania zarówno dla rodzica, jak i dziecka. Obejmuje to takie zjawiska jak:

• Częste wybuchy złości.

• Krzyki, przekleństwa i kłótnie.

• Działania agresywne: uderzanie, gryzienie lub kopanie.

• Wrogość.

• Ciągłe kłopoty w szkole

Zachowanie dziecka jest komunikatem o tym, jak się czuje. Trudne zachowanie to wskazówka, ale pod powierzchnią może czaić się cała gama emocji. Rozpoczynając rozmowę z dzieckiem, rodzice mogą dowiedzieć się więcej o tym, jak się czuje i co się z nim dzieje. Warto też wiedzieć co przysługuje dziecku z ADHD w szkole. Dziecko może uzyskać prawo do indywidualnego toku nauczania, a także chodzić na zajęcia korekcyjne. To, co przysługuje dziecku z ADHD w szkole to też spotkania z terapeutą.

Dziecko z ADHD

Jak postępować z dzieckiem z ADHD w domu – czego unikać?

Jeśli obawiasz się, że twoje dziecko może cierpieć na ADHD, skontaktuj się ze swoim terapeutą lub szkołą. Ustalona diagnoza może pomóc dziecku w szybkim rozpoczęciu leczenia i pomocy psychologicznej. Jeśli nie wiesz jak postępować z dzieckiem z ADHD w domu, to pamiętaj, że ADHD to problem rodzinny. Zadbaj o to, aby wszyscy członkowie rodziny zrozumieli, co dzieje się z dzieckiem, przyjmij to nie jako nieszczęście, ale jako normalną chorobę, w związku z którą dziecko potrzebuje pomocy, i staraj się zachować równowagę uwagi w rodzinie. Oprócz tego, jeśli chodzi o to, jak postępować z dzieckiem z ADHD w domu ważne jest:

• Utrzymywać osobiste granice i dyscyplinę oraz nie tolerować złego zachowania, takiego jak nieposłuszeństwo, przeklinanie lub przemoc.

• Upewnij się, że pomagasz dziecku prowadzić zdrowy tryb życia poprzez zbilansowaną dietę, regularną aktywność fizyczną i wzorce snu.

• Daj dziecku proste i jasne instrukcje – mów do niego z niewielkiej odległości, patrząc mu w oczy, mów powoli i spokojnie.

• Chwal swoje dziecko, gdy robi to, co jest od niego wymagane, bez względu na to, co to jest.

• Podziel czas spędzony przez dziecko przy stole, taki jak posiłki i odrabianie lekcji, na małe okresy, powiedzmy 15–20 minut.

• Unikaj podawania dziecku pokarmów zawierających dodatki do żywności i barwniki, ponieważ istnieją naukowe dowody na to, że dzieci z ADHD są na nie szczególnie wrażliwe.

• Dowiedz się o lokalnych programach dla rodziców i grupach wsparcia – one naprawdę mogą pomóc ci lepiej sobie radzić.

Grupa wsparcia dla rodziców dzieci z ADHD – porozmawiaj o swoich problemach

Daj dziecku znać, że problemem jest jego zachowanie, a nie on jako osoba. Powiedz dziecku, że może czuć to, co czuje, niezależnie od tego, czy jest to smutek, złość, niepokój czy coś innego, i że możecie współpracować, aby znaleźć nowe sposoby radzenia sobie z tymi uczuciami. Na każdym etapie przyda ci się pomoc. Grupa wsparcia dla rodziców dzieci z ADHD może nie tylko służyć ci poradą, ale też wesprzeć cię w szczególnie trudnych momentach. Grupa wsparcia dla rodziców dzieci z ADHD to nie tylko wsparcie rodziców, ale też pomoc specjalistów. Ludzi, którzy często mają unikalne zdolności zawodowe.