Bezstresowe wychowanie dziecka – zalety i wady

Ankieta przeprowadzona w 2018 r. wśród tysięcy uczniów szkół średnich w Polsce wykazała, że prawie 45 procent z nich odczuwało stres „przez cały czas”. Inne badania pokazują, że stres, z którym borykają się nastolatki, może konkurować z tym, co czują dorośli. Nawet małe dzieci nie są odporne na narastającą epidemię stresu.

Czym jest wychowanie bezstresowe

Stres w przypadku dzieci pochodzi z wielu źródeł. Szkoła, presja rówieśników, praca domowa, ciągły napływ złych wiadomości w telewizji i mediach społecznościowych to rzeczy, na które dzieci reagują. Zastraszanie i inne ekstremalne sytuacje w szkole mogą tylko zwiększyć ten stres.

Pewna ilość stresu jest normalna, a nawet zdrowa, ponieważ pomaga dzieciom stać się silniejszymi emocjonalnie i bardziej odpornymi. Jednak zbyt duży stres może być szkodliwy i zagrażać zdrowiu dziecka oraz ogólnej jakości życia. Dlatego wymyślono właśnie wychowanie bezstresowe. Zakłada ono że:

  • Nie możesz pozbyć się stresu, który odczuwa twoje dziecko. Możesz jednak pomóc dziecku obniżyć poziom stresu i opracować mechanizmy radzenia sobie ze stresem, które pozwolą mu lepiej radzić sobie w zdrowy sposób.
  • Możesz stworzyć stabilne, bezpieczne środowisko, w którym dzieci będą mogły wyrażać swoje myśli i obawy.
  • Bądź optymistyczny i afirmatywny. Dzieci wychwytują subtelne wzorce języka i zachowań. Słuchanie, dawanie pozytywnych informacji zwrotnych, używanie afirmatywnego języka, który pomaga im poczuć się wzmocnionym, oraz pomaganie im w rozwijaniu właściwego sposobu myślenia, aby mieć poczucie kontroli nad sytuacjami, to jedne z taktyk, które mogą pomóc twojemu dziecku skutecznie zminimalizować stres.
  • Wychowanie bezstresowe to uznanie uczuć dziecka. Poczucie ignorowania może tylko pogorszyć stres dziecka. Z drugiej strony nie możesz zmuszać dziecka do omawiania stresującej sytuacji, jeśli nie jest na to gotowe. Niech wiedzą, że jesteś tam, aby rozmawiać lub słuchać, pozostać obecnym i być przykładem.

Uniwersalne zalety bezstresowego wychowania

Kiedy rodzi się nasze dziecko, chcemy być najlepszymi rodzicami. Jedynym z elementów jest chęć zapewnienia dziecku kochającego domu i dobrego wychowania bez stresu. Jakie są zalety bezstresowego wychowania:

  • W antyautorytarnym wychowaniu, dzieci wychowywane są swobodnie. Mają wszelkie możliwości swobodnego rozwoju. Dzieci też same zauważają, co im się podoba, a czego nie chcą.
  • Dzięki antyautorytarnemu stylowi wychowania małe dzieci uczą się brać odpowiedzialność. Szybko zdają sobie sprawę, że ich własne działania mają konsekwencje. Obejmuje to zarówno pozytywne, jak i negatywne doświadczenia. Doświadczenie sukcesu i porażki jest zatem ważnym czynnikiem dla dzieci od najmłodszych lat.
  • W latach 70. pojawiła się idea, że nie powinno być hierarchii między rodzicami a dziećmi. Spotykacie się bardziej jak równy z równym. W rezultacie dzieci są traktowane poważnie w rozmowach i dużo ze sobą rozmawiają.
  • Zalety bezstresowego wychowania to nauczenie dzieci podejmowania decyzji. W antyautorytarnym wychowaniu dzieci nie są bezradnymi stworzeniami, którym wszystko trzeba tłumaczyć. Mogą podejmować własne decyzje i są traktowani jak dorośli. Na tej podstawie maluchy szybko rozwijają własną osobowość i postrzegają siebie jako jednostki.

Bezstresowe wychowanie

Wady bezstresowego wychowania

Brak reguł może na pierwszy rzut oka wydawać się pożądany. Jednak istnieją też wady bezstresowego wychowania:

  • Małe dzieci nie są jeszcze w stanie podejmować decyzji dotyczących własnego życia. Nie działają z uzasadnionych względów, ale postępują zgodnie z zasadą przyjemności. To często prowadzi do tego, że dzieci nie wiedzą, jakie są ich obowiązki. Na przykład nie odrabiają pracy domowej, ponieważ po prostu nie mają na to ochoty.
  • Wielu nauczycieli i wychowawców skarży się, że nauka dzieci wychowanych bezstresowo jest bardzo trudna. Są zbuntowane, nie mają wyraźnych zachowań społecznych i są uważane za samotników. Zawsze chcą być w centrum uwagi. Dlatego często przyciągają uwagę w szkole i mają gorsze oceny.
  • Jako wady bezstresowego wychowania wymienia się też brak hierarchii u takich dzieci.

Bezstresowe wychowanie – skutki dla dziecka

Nie zmienia to faktu, że coraz popularniejszym wyborem staje się bezstresowe wychowanie. Skutki takiego model dla dziecka są zazwyczaj pozytywne. Dzięki niemu dzieci wyrażają siebie, uczą się i rozwijają. Jeśli weźmiemy pod uwagę te potrzeby, zrozumiemy, co to jest dziecięcy stres i będziemy bardziej świadomi negatywnego wpływu, jaki niektóre codzienne czynności mają na nasze dzieci, to jeszcze bardziej docenimy bezstresowe wychowanie. Skutki stresu u dziecka, mogą bowiem wpłynąć na jego całe życie.