Choć zaburzenia snu u dzieci to poważna sprawa, to najczęściej sami rodzice popełniają błędy, przez które dzieci mają trudności ze snem.
Co robić, gdy noworodek nie chce spać w nocy
Normalny czas na pójście do łóżka dla dziecka to między 18:30 a 19:30. Od szóstego tygodnia życia niemowlęta zaczynają wieczorem wytwarzać więcej hormonu snu, melatoniny, co ułatwia zasypianie. Z jego pomocą wydłużają się fazy głębokiego snu, których niemowlęta mają bardzo mało. Jest to bardzo ważna faza snu, między innymi przyczynia się do produkcji hormonu wzrostu, pracy w szczególny sposób naszego przewodu pokarmowego, wątroby i innych narządów wewnętrznych. Ten głęboki sen występuje tylko w pierwszej połowie nocy (od około 19:00 do 1:00). Konsekwentnie kładź dziecko w tym czasie, a wkrótce zmieni się schemat jego snu.
Co jednak gdy noworodek nie chce spać w nocy? Rytm dnia jest niezwykle ważny dla dziecka, począwszy od trzeciego do czwartego miesiąca życia. Jest to wiek, w którym dziecko zaczyna powoli nawigować, a wszystkie bodźce zewnętrzne zamieniają się dla niego z ciągłego strumienia w osobne informacje. Tych bodźców jest wiele, świat przed dzieckiem jest ogromny, niezrozumiały, w sposobie, w jaki odnajduje łańcuchy, sekwencję zdarzeń.
Gdy noworodek nie chce spać w nocy wróć do utartych schematów. Dzieci nie lubią nowości, szybko przyzwyczajają się do pewnych schematów i nie chcą niczego zmieniać. Nie dlatego, że są maniakami kontroli, ale dlatego, że potrzebują minimalnego poczucia kontroli nad swoim życiem.
Kiedy dziecko nie chce spać w nocy
Wszyscy rodzimy się z niedojrzałym aparatem mózgowym, ale po urodzeniu rozwija się on w kosmicznym tempie – wpływają do niego codziennie duże ilości nowych informacji. Każdego dnia mózg dziecka tworzy około trzech milionów nowych połączeń. Jego mózg pracuje bardzo ciężko i musi odpocząć.
Odpoczynek dla mózgu to sen. Ale mózg nie może sam iść do łóżka. Na pomoc wzywa hormony stresu, one pomagają mu funkcjonować w tych warunkach. Jeśli dziecko nie chcę spać w nocy, może to oznaczać zaburzenia w tym obszarze. Dlatego przede wszystkim przestrzegaj codziennej diety. Jednocześnie sen w ciągu dnia powinien być pełny.
Kiedy dziecko nie chce spać w nocy, być może w ciągu dnia dzieci nie wysypia się, kumuluje zmęczenie, a wieczorem jest zbyt podekscytowane. Niektórzy rodzice błędnie zakładają, że jeśli nie śpisz w ciągu dnia, to sen w nocy przyjdzie sam. Ale w rezultacie, ze względu na podwyższony poziom hormonów stresu we krwi, nie tylko trudno zasnąć, ale sen okazuje się być złej jakości, mniej głęboki i powierzchowny. Z takiego snu łatwo się obudzić.
Kiedy niemowlę nie śpi w nocy?
Co musi się stać, że niemowlę nie śpi w nocy? Czasami problemem jest to, że dziecko jest wypoczęte. Są dzieci, które są tak często noszone w ramionach, że w rezultacie nie są wystarczająco zmęczone fizycznie. Może to być wyzwalaczem lekkiego snu. Mózg nie może być przepracowany, ale ciało musi być zmęczone. Przed pójściem spać stopniowo zwalniamy tempo, wyłączamy światło i przygotowujemy się do tego z wyprzedzeniem. Kiedy niemowlę nie śpi w nocy, może to też być związane z brakiem odpowiedniej ilości pokarmu. Niekiedy dziecko może po prostu być głodne i to jedyny powód, dla którego nie może zasnąć.
Dziecko jest śpiące, ale nie chce spać – co wówczas robi?
Wielu rodziców zna z doświadczenia stan, w którym dziecko jest śpiące, ale nie chcę spać. Wówczas zmień skojarzenie z zasypianiem. Od czterech do sześciu miesięcy dziecko jest już gotowe do samodzielnego zasypiania (hormonu snu jest wystarczająco dużo). Rodzice nie zawsze o tym wiedzą i dalej go kołyszą, usypiają na piersi, z butelką, smoczkiem, w wózku, w samochodzie. Istnieje więc skojarzenie z zasypianiem, uzależnienie. Dziecko nie wie też, że może samo zasnąć, bo nie dajemy mu szansy, żeby się o tym przekonało.
Jeśli dziecko jest śpiące, ale nie chcę spać, być może w ciągu dnia pojawiło się zbyt wiele bodźców. Czasami też wiele bodźców zewnętrznych i wewnętrznych może mu przeszkadzać, w zaśnięciu. To na przykład gazy w żołądku, ból zęba, obcy dźwięk, zimno, gorąco, ręka wbita między pręty łóżka. Ponadto zmiana scenerii może go obudzić. Wyobraź sobie, że zasnąłeś w swoim łóżku i obudziłeś się na podłodze w kuchni. Tak odczuwa to dziecko, które zasnęło na piersi, a obudziło się w łóżku.
Pamiętajmy jednak, że w każdym przypadku samodzielnego zasypiania należy nauczyć dziecko stopniowo i zastępować skojarzenie mniej zależnymi formami, w efekcie czego dziecko będzie zasypiać bez pomocy z zewnątrz.
Zostaw komentarz