Kochająca mama nie może być idealna

17
395
 
Od nas matek wymaga się żebyśmy były perfekcyjne w każdej dziedzinie życia, żebyśmy były idealnymi matkami, zawsze tryskającymi energią, z uśmiechem na twarzy i workiem cierpliwości na plecach. Do tego mamy być perfekcyjnymi paniami domu, żonami i kochankami, które zawsze mają na wszystko ochotę, nie narzekają   i nie oczekują więcej niż mają, bo przecież nasze babcie miały sto razy gorzej.

Myślę, że coraz mniej naszych partnerów wymaga od nas bycia idealną we wszystkim widząc, że często zapierniczamy dziesięć razy bardziej niż oni, próbując pogodzić pracę, czas dla dzieci, dla domu, męża i przy tym pozostać kobietą i od czasu do czasu poczuć się seksowną w swoim ciele. Widzę, że panowie spuszczają z tonu, z czego ja bardzo się cieszę i dziękuję mężczyznom, że zaczynają doceniać jak ciężko jest być w dzisiejszych czasach matką. Za to wszyscy dookoła, nie ważne czy Cię „znają” czy nie, wiedzą lepiej jak, każda jedna matka powinna wychowywać swoje dzieci, traktować męża i sprzątać swój dom, nawet druga matka powie Ci dokładnie co masz robić, żeby być jeszcze bardziej perfekcyjna niż jesteś.
Tylko po co? Niby dlaczego masz być idealną matką? 
 
Bo ja Ci powiem, żeby wychować dzieci i być przy tym kochającą i szczęśliwą matką, właśnie nie musisz być Ci idealną! 
Sama dobrze wiesz, że ideałów na świecie nie ma, więc dlaczego właśnie matka ma dążyć do perfekcji i pokazywać swoim dzieciom, że jest idealna? Ja nawet nie chcę uczyć moich dzieci, że ludzie są we wszystkim perfekcyjni, że nigdy nie popełniają błędów, a jeśli już to trzeba ich od razu skreślić i szukać dalej. Nie, ja uczę swoje dzieci, jak te błędy naprawiać, jak każdego dnia pracować nad sobą, żeby tych błędów nie popełniać i jak być lepszym dla siebie i swoich najbliższych. Bo to, że chcesz być lepsza dla swoich dzieci nie znaczy, że chcesz być idealna i przy nich być taką och i ach- superwomen, a za ścianą padać ze zmęczenia. Kochająca mama pokazuje dzieciom, że czasem można być zmęczonym, nie mieć siły zrobić herbaty, pokazać im, że ich pomoc ma ogromne znaczenie w życiu codziennym, że jak się straciło cierpliwość i nakrzyczało to można przyjść przeprosić i porozmawiać o tym. Kochająca mama uczy swoje dzieci, że większe znaczenie mają one dla niej niż wylany soczek na podłogę, że jak się przewrócisz to możesz szybko się podnieść i iść jeszcze dalej. Kochająca mama nauczy swoje dziecko jak dostrzegać w drugim człowieku jego dobro, a nie tylko doszukiwać się wad i patrzeć czy jest idealny.
 
Nie musisz być idealną mamą jeśli chcesz być szczęśliwą mamą, czasem możesz pozwolić sobie na słabszy dzień, na odreagowanie od codzienności, czasem musisz się wykrzyczeć i wypłakać, żeby móc czegoś dobrego nauczyć swoje dzieci. Przede wszystkim czasem możesz też od nich odpocząć, tak jak od swojego partnera, mamy, koleżanki, komputera czy swojego domu, chociaż chwilę, możesz iść do pracy poza domem, na trening, do kina, spacer po lesie czy na zakupy, ale żeby utrzymać zdrowie psychiczne, móc lepiej dostrzegać drobnostki, które składają się na Twoje szczęście, widzieć dobro które Cię otacza – musisz oczyścić myśli i to wcale nie znaczy, że kogoś zaniedbujesz, że jesteś złą matką, to właśnie znaczy, że ich bardzo kochasz i chcesz z nimi być jak najdłużej i przy tym nie zwariować i nie dręczyć ich swoją zgorzkniałą miną i wiecznym narzekaniem.
Pozwól sobie na bycie po prostu mamą, Twoje dzieci kochają Cię za to jaka jesteś, i chcą Cię widzieć prawdziwie uśmiechniętą, a nie idealną mamę z przyklejonym uśmiechem nr. 10. Chcą widzieć, że popełnienie błędu nie skutkuje tym, że ktoś ich przestanie kochać, chcą żebyś ich nauczyła, że w życiu uda im się wszystko, że Ty im zawsze pomożesz się podnieść i nawet jeżeli nie jesteś idealna to jesteś ich kochaną mamą, do której zawsze będą mogli przyjść, przytulić się i być tym kim są, bez udawania.
Ja popełniam tych błędów dużo i uczę się każdego dnia jak być lepszą mamą dla swoich dzieci, a nie dla innych, którzy stoją z boku i chcą mnie oceniać, często krytycznie, żeby samemu poczuć się lepiej. 
 
Chcę pamiętać te dobre i te trudne chwile, które tworzą nas i kim jesteśmy. Takimi chwilami na pewno były dwa porody, i karmienie piersią, dwie sytuacje, które komuś z boku wydają się identyczne, a każda matka wie, że są zupełnie inne, indywidualność naszych dzieci każdego dnia uczy nas czegoś innego, uczy nas, że te ciężkie chwile, te najtrudniejsze dla nas mogą okazać się też tymi najpiękniejszymi i najszczęśliwszymi.
Takie pamiątki, które pozwolą Ci pamiętać o tym co dla Ciebie ważne tworzy Milky Way Jewelry, zamyka w pięknej biżuterii Twoje szczęście. Ja mam bransoletkę z koralikami w których są włosy moich dzieci, zbyt późno dowiedziałam się, że coś takiego można zrobić, bo zatrzymałabym w ten sposób też kroplę mojego mleka. Tak, tak – to możliwe, jeśli dla Ciebie karmienie piersią było ważnym etapem w życiu możesz zrobić z niego naszyjnik i mieć już zawsze przy sobie, pamiątkę tych cudownych chwil. Ale możesz też tam mieć kawałek swojej sukni ślubnej lub ubranka dziecka w którym było przy chrzcie lub komunii, możesz tak na prawdę mieć przy sobie kawałek każdej pięknej chwili, chociażby płatek kwiatka, który dostałaś od ukochanego. Dla niektórych może wydawać się to głupie, ale moje mama do dziś mam moje ścięte włosy jak byłam dzieckiem, moje pamiętne mleczaki przy których tyle się upłakałam bo nie chciałam wyrywać – dla mnie to ważne pamiątki, a mama zatrzymując je do dzisiejszego dnia pokazała mi jak ważna była dla niej każda chwila naszego dzieciństwa, jak mocno je przeżywała razem ze mną mimo, że dzieciom się w tamtej chwili wydaje, że to bez znaczenia. Fajnie jest zatrzymywać różne pamiątki na przyszłość, trzymać je zamkniete w pudełku wspomnień i kiedyś wspólnie z dzieći, a może i wnukami powspominać i poopowiadac sobie historyjki z przeszłości.
bransoletka z mleka
modne bransoletki 2017prezent dla mamy karmiącej
jak nie zwariować z dziećmi
paznokcie
Milky Way Jevelery
Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi szalenie miło jeśli go polubisz, udostępnisz dalej lub zostawisz komentarz. Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami? Koniecznie polub nas na Facebooku, dodatkowo dużo zdjęć, których nie pokazuję na blogu znajdziesz na naszym profilu na Instagramie.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi szalenie miło jeśli:

- polubisz i udostępnisz go dalej

- zostawisz komentarz.

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami?

Koniecznie polub nas na Facebooku, dodatkowo dużo zdjęć, których nie pokazuję na blogu znajdziesz na naszym profilu na Instagramie.

17 KOMENTARZE

 1. Zdjęcia naprawdę śliczne. Pełne ciepła i miłości. ?
  To prawda, szczęśliwa mama wcale nie musi być idealna. Każda z nas miewa gorsze dni, ja też, ale kocham moje dzieci nad życie i one o tym doskonale wiedzą. ?

 2. Se ne da – że tak powiem.
  Nienawidzę mitu Matki Polki. Szczerze. Ile razy się z nim spotkałam! I wiarą jakąś taką bezdenną, że to przecież byt realny, że to jak posmarowanie kanapki masłem codziennie rano, włożenie kapci, gdy idzie się do toalety… Że jak się postarasz – dasz radę! Że jak zatroszczysz albo o tym pomyślisz – buch! i masz!
  Ile kobiet przez to cierpiało… Ile moich koleżanek było rozczarowanych macierzyństwem, bo nie było takie słodkie, jakim je reklamowano! I choć lubią być mamami, bo jakoś musiały odnaleźć w tym siebie, to jednak zerkają tęsknie w kierunku tego konstruktu kulturowego (chyba jeszcze bardziej szkodliwego niż figura lalki Barbie) i zastanawiają się, jak to ugryźć…
  Właśnie tak, jak piszesz: dać sobie spokój z perfekcjonizmem! Nie ma ludzi doskonałych, Matka Polka nie istnieje! Bądź człowiekiem, bądź sobą! I ciesz się! 😀 Jak Kinga w trakcie zabawy z dzieciakami ;D Łap chwilę!

 3. Kochająca mama musi kochać też siebie. Jaki styl życia pokazuje dziecku, jeśli tylko poświęca się i cierpi w imię jakiś "wyższych" wartości?

 4. Och, to wszystko prawda. Świetnie to ujęłaś. Dajemy sobie wmówić te dyrdymały o idealnych kobietach, a potem dziwne, że się ma doła, jak nie spełnia się "wymagań". Na szczęście widzę, że coraz więcej matek potrafi spojrzeć na to z rozsądkiem!

 5. Ja to podziwiam te kobiety, które do tych ideałów aspirują, a szczytem ich marzeń jest bycie perfekcyjną. Owszem, ja też lubię jak wszystko 'gra' i ma swoje miejsce, ale nie za cenę czasu dla rodziny/dla siebie/dobrego samopoczucia/odpoczynku itd. Każdy powinien sobie ustalić, co dla niego w zyciu jest ważne i ważniejsze.

 6. Jakie piękne zdjęcia! Ostatnio coraz bardziej zachwyca mnie fotografia codzienności :).

  Co do bycia idealną mamą, to mogę wypowiedzieć się tylko z perspektywy córki. Zgadzam się z Tobą, że jeśli mama che być szczęśliwa, to musi zacząć trochę odpuszczać i przestać myśleć w kategoriach perfekcjonizmu. Niestety wiele kobiet wymaga od siebie bycia idealną w wielu dziedzinach życia, co przekłada się na macierzyństwo. Bardzo podziwiałam w mojej Mamie to, że potrafiła po przyjściu z pracy (a pracowała w 3 miejscach), czasem po prostu usiąść z książką i powiedzieć sobie, że dom to nie muzeum i nie musi ciągle latać z miotłą. To były nieliczne chwile, bo też chciała być idealna, ale czasem umiała sobie odpuścić.

 7. każda mama jest inna i dopóki nie jest patologiczną mamą nikt nie powinien oceniać jej nieuczesanych włosów czy braku wiecznego uśmiechu na ustach, nie znoszę jak kobiety oceniają i krytykują inne kobiety

 8. Idealna matka? Czyli jaka? Co to znaczy idealna matka? Ważne aby być dobra mamą dla swoich dzieci a nie próbować doscignać ideał którego nie ma

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here