Jak powinien wyglądać dzień noworodka? Jak zajmować się noworodkiem?

Oczekując na narodzenie dziecka, przyszłe mamy i ojcowie starają się ustalić, co będzie niezbędne, jeśli chodzi o jego pierwsze dni w domu.

Niemowlę w domu – jak zapewnić właściwą opiekę?

Kwestie opieki nad nowo narodzonymi dziećmi są często omawiane na kursach dla przyszłych matek, więc jeśli kobieta w ciąży uczęszcza na takie zajęcia, będzie teoretycznie przygotowana na nadchodzącą opiekę nad dzieckiem. Co innego jednak teoria, a co innego praktyka, kiedy mamy już niemowlę w domu.

Pielęgniarka i pediatra opowiedzą i pokażą rodzącej wszystkie czynności, które będzie musiała wykonać, aby zaopiekować się dzieckiem. Pierwszą toaletę maluszka wykonuje pielęgniarka, a następnie, po otrzymaniu szczegółowych instrukcji, młoda mama pod okiem pielęgniarki samodzielnie wykonuje podstawowe zabiegi higieniczne.

Zaraz po urodzeniu pępowina dziecka jest zabandażowana za pomocą specjalnych sterylnych klamerek. Po owinięciu dziecka w pieluszkę przenosi się je na stół, aby wykonać pierwsze zabiegi higieniczne. Położna bierze sterylną serwetkę, zanurza ją w sterylnym oleju, a następnie częściowo wyciera noworodka. Następnie dzieci są ważone i mierzone.

Kiedy matka z dzieckiem zostaje przeniesiona na oddział, odwiedza ją pielęgniarka lub pediatra, pokazując kobiecie, jak obchodzić się z pępowiną, a także jak myć dziecko pod bieżącą wodą.

Po wypisaniu, niemowlę w domu należy codziennie pielęgnować. Aby to zrobić, wacik zanurza się w przegotowanej ciepłej wodzie i wyciska, po czym wyciera się dziecko. Mycie powinno odbywać się w następującej kolejności:

  • Twarz.
  • Oczy. Ruch powinien odbywać się od zewnętrznych rogów. Do każdego oka stosuje się oddzielny wacik.
  • Uszy dziecka. Musisz wytrzeć skórę za uszami.
  • Szyja dziecka.

Ponadto matka powinna codziennie badać całą skórę dziecka, aby wykryć zaczerwienienia. Kiedy pojawia się wysypka pieluszkowa, należy zastosować specjalne kosmetyki.

Noworodek w domu – pierwsze dni

Pępek noworodka goi się zwykle w ciągu pierwszych dwóch tygodni życia dziecka. Leczenie pępka należy prowadzić do całkowitego wygojenia. Po kąpieli ranę pozostałą po odpadnięciu pępowiny należy leczyć w następujący sposób:

  • Musisz przygotować środek antyseptyczny, waciki i roztwór nadtlenku.
  • Mama musi umyć ręce.
  • Wacik zwilża się nadtlenkiem, po czym ranę traktuje się tak, aby została oczyszczona z wydzieliny.
  • Usuń pozostały nadtlenek suchym patyczkiem.
  • Staraj się nie dotykać skóry.

Noworodek w domu musi być umyty po każdym wypróżnieniu. Jeśli nie było stolca, mycie odbywa się co 2-3 godziny. Zabieg ten wykonuje się pod bieżącą wodą, ponieważ mycie w wannie lub umywalce może spowodować infekcję dróg moczowych. Pamiętaj, aby woda wypływająca z kranu miała temperaturę komfortową dla dziecka. Podczas mycia noworodka należy poruszać się od przodu do tyłu.

Po zakończeniu mycia połóż dziecko na przewijaku lub sofie, a następnie osusz skórę czystą pieluszką. Następnie potraktuj fałdy wacikiem nasmarowanym olejem roślinnym. Możesz również użyć kremu dla niemowląt do leczenia zmarszczek.

Noworodek w domu wymaga pieluch. Te mogą być zarówno jednorazowe, jak i wielokrotnego użytku. Niemowlę nie powinno przebywać w jednorazowej pieluszce dłużej niż 4 godziny. Załóż pieluchę na noworodka tak, aby pępek pozostał otwarty. Pomoże to w szybszym gojeniu się rany. W ciągu dnia dziecko powinno spędzić trochę czasu bez pieluchy.

Kąpiel niemowlaka

Pierwsze dni noworodka – o czym jeszcze należy pamiętać?

Noworodki mają małe przewody nosowe, więc nawet przy niewielkiej zablokowaniu oddychanie staje się trudne dla dziecka. Przez pierwsze dni noworodka do czyszczenia nosa stosuje się wici, które są skręcone z waty. Zwilża się je olejem roślinnym lub wazelinowym, po czym wprowadza się je ruchem obrotowym maksymalnie na 1 cm do wylewki. Wacik bawełniany można również zmoczyć zwykłą przegotowaną wodą lub mlekiem matki.

Do każdego przewodu nosowego stosuje się osobną wić. Nigdy nie używaj wacików do czyszczenia nosa noworodka.

U wielu noworodków długość paznokci zaraz po urodzeniu jest taka, że trzeba je przyciąć w szpitalu. Paznokcie dziecka rosną bardzo szybko, ale są bardzo cienkie, więc często się wyginają lub łamią. Paznokcie obcina się specjalnymi pęsetami lub nożyczkami do paznokci, uważając, aby nie przyciąć zbyt mocno, aby nie zranić skóry palców. Na rączkach dziecka brzegi paznokcia powinny być lekko zaokrąglone, a na nogach paznokieć należy równomiernie przyciąć. Noworodkom wygodnie jest obcinać paznokcie podczas snu, wtedy zabieg nie będzie przeszkadzał dziecku.

Pierwsze dni noworodka to także kąpiele:

  • Noworodka należy kąpać w osobnej wannie, aż do całkowitego wygojenia pępka.
  • Średni czas trwania wynosi od trzech do siedmiu minut.
  • Do momentu całkowitego zagojenia rany pępowinowej dzieci należy kąpać w przegotowanej wodzie.
  • Optymalne parametry temperatury powietrza w pomieszczeniu, w którym odbywa się kąpiel to + 24 + 26 ° С.
  • Podczas kąpieli w pomieszczeniu nie powinno być przeciągów.