Jak wybrać przedszkole dla dziecka? Jak zapisać dziecko do przedszkola?

Wybór dobrego przedszkola nie jest łatwą kwestią dla rodziców. Trzeba zwracać uwagę na wiele rzeczy, bo to od nich zależy komfort dziecka.

Na co zwrócić uwagę wybierając przedszkole dla dziecka?

Przedszkole to nie tylko miejsce, w którym dziecko po prostu spędza czas, gdzie jest karmione i doglądane pod nieobecność rodziców. Przedszkole to miejsce, w którym dziecko rozwija podstawowe umiejętności życiowe i poznaje zasady, co ma wpływ na jego późniejsze życie. Dlatego bardzo ważne jest, aby czuło się tam bezpiecznie, komfortowo. Przedszkole dla dziecka to środowisko, które buduje zaufanie między nim a opiekunami. Dziecko w przedszkolu uczy się interakcji z dorosłymi i innymi dziećmi, uczy się być częścią społeczeństwa.

Wybierając przedszkole dla dziecka, zapytaj, jak dzieci spędzają dzień. Czy mają wolny czas, kiedy mogą skontaktować się z innymi dziećmi? Czy dają im możliwość wyboru aktywności, która ich interesują, czy zawsze zależy to od przedszkolanki? Jak dziecko może wykazać inicjatywę? Jak może pokazać swoją kreatywność?

Na podstawie odpowiedzi na te pytania stanie się jasne, do jakiego modelu pedagogicznego przedszkole dąży: autorytarnego czy demokratycznego. I polecamy dokonanie wyboru na rzecz modelu demokratycznego.

Jak wybrać przedszkole aby dziecko efektywnie spędzało czas?

Nie jest tajemnicą, że małe dzieci kłócą się czy zabierają rzeczy innym. To zupełnie normalna część dorastania. Ale wiele zależy od tego, jak na takie zachowanie zareaguje środowisko dorosłe. To właśnie ta reakcja osoby dorosłej pomaga dziecku nauczyć się takiego czy innego sposobu działania w określonych sytuacjach. Zastanawiając się jak wybrać przedszkole, dowiedz się, jak opiekunowie reagują, jeśli dzieci się kłócą lub jedno próbuje odebrać coś drugiemu. Jeśli opiekun, nie jest w stanie udzielić ci odpowiedzi na to pytanie, to najprawdopodobniej konflikty są rozwiązywane zgodnie z klasycznym schematem. Oznacza to, że dziecku nie oferuje się prawidłowego, konstruktywnego modelu zachowania w sytuacji konfliktowej.

Zwróć szczególną uwagę na to, ile miejsca i czasu w ciągu dnia poświęca się na czynności, które pomagają dziecku się usamodzielnić. Jeśli nie wiesz jak wybrać przedszkole, dowiedz się, czy proces edukacyjny jest zbudowany w taki sposób, że dziecko ma wiele samodzielności, czy też jest sztywno włączone w ramy programu na cały dzień.

Przedszkole

Ile kosztuje przedszkole prywatne w Polsce?

Do przedszkola możesz zapisać dziecko w wieku od 3 lat wzwyż. Ile kosztuje przedszkole prywatne i czy publiczne placówki pobierają jakieś opłaty? Wypełnij elektroniczny formularz, w którym wskazujesz konkretną placówkę. Rejestracja elektroniczna rozpoczyna się w marcu. Program automatycznie wybiera dzieci według liczby punktów. Na ocenę wpływ ma:

  • • Bliskość miejsca zamieszkania od przedszkola.
  • • Zatrudnienie rodziców.
  • • Liczba dzieci w rodzinie.

Jeśli system wybrał ciebie, odwiedź placówkę i przekaż wszystkie niezbędne dokumenty. Najlepiej zrobić to jak najszybciej. Przygotuj swoje dziecko do przedszkola. Na początku lepiej zostawić go tylko na kilka godzin, stopniowo zwiększając czas przebywania.

Przedszkola państwowe są bezpłatne, jeśli pobyt dziecka nie przekracza 5 godzin, zazwyczaj od 7:00 do 15:00. Każda kolejna godzina jest płatna. A ile kosztuje przedszkole prywatne? Za prywatne przedszkole zapłacisz od 400 do nawet 1000 złotych miesięcznie. Do tej kwoty należy również doliczyć 7-10 zł dziennie na wyżywienie.

Kiedy zapisać dziecko do przedszkola i co jeszcze wziąć pod uwagę?

Jeśli nie wiesz, kiedy zapisać dziecko do przedszkola, to najlepiej będzie, jeśli zwrócisz się z zapytaniem do wybranej przez siebie placówki. Wybierając przedszkole, zwróć uwagę na plan zajęć.

Czy jest tam coś, co przyczynia się do rozwoju umiejętności samodzielności, odpowiedzialności, komunikacji z innymi, czy dziecko ma wybór. Na przykład, jeśli co 40 minut dzieci mają mieć zajęcia, oznacza to, że są pozbawione wolności wyboru. Jeśli dziecko jest ciągle zajęte, obciążone - to najprawdopodobniej nie będzie się nudzić w przedszkolu. Ale jednocześnie, nawet jeśli staje się bogatsze w wiedzę, nie nabywa umiejętności komunikacyjnych. Jest mało prawdopodobne, że z wiedzy zdobytej w ten sposób nabierze zaufania do własnych umiejętności i będzie mogło je zastosować gdzie indziej.

Gdy wiesz już kiedy zapisać dziecko do przedszkola, zwróć też uwagę na powierzchnie samego przedszkola. Jeśli pomieszczenia są małe, to nawet kilkoro dzieci będzie czuło się niekomfortowo, przebywając tam przez cały dzień. Przedszkole powinno być na tyle przestronne, by dzieci czuły przestrzeń wokół siebie, by miały możliwość bycia samemu, zabawy w samotności. Idealnie przestrzeń to 4 metry kwadratowe na dziecko. Jeśli sala ma 20 metrów i bawi się tam dziesięcioosobowa grupa dzieci, to obiektywnie jest ona niewielka.