Jak dobrze wychować dziecko od niemowlaka?

Od kiedy zacząć wychowywanie dziecka? Coraz częściej odpowiedź na tak postawione pytanie wydaje się nam oczywista. Najlepszym rozwiązaniem jest wychowywanie malucha począwszy od pierwszego dnia jego życia. Rozwój dziecka nie zaczyna się przecież po jego pierwszych urodzinach. Przeciwnie, to właśnie pierwszy rok jest czasem, w którym maluch nabywa szczególnie wiele umiejętności. Co przy tym warte podkreślenia, mamy do czynienia nie tylko z umiejętnościami fizycznymi, ale również intelektualnymi.

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia

Śledząc etapy rozwoju dziecka nie można nie zauważyć tego, jak wiele zmienia się w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy jego życia. To właśnie w tym szczególnym czasie maluch intensywnie rozwija się nie tylko fizycznie i emocjonalnie, ale również intelektualnie. Wtedy też nabywa najważniejsze umiejętności, które doskonali przez kolejne lata swojego życia. Zadaniem rodziców jest mądre wspieranie niemowlaka odbywające się zawsze z poszanowaniem tego, że dzieci rozwijają się w swoim tempie.

Etapy rozwoju dziecka – noworodek i niemowlę

Mówiąc o etapach rozwoju dziecka przeważnie stosujemy podział na czas noworodka oraz niemowlęcia. Ten pierwszy kończy się wraz z ukończeniem pierwszego miesiąca życia. O końcu drugiego można mówić wtedy, gdy nasze dziecko ma już roczek.

Rozwój dziecka w pierwszym miesiącu jego życia jest szczególnie intensywny. Maluch nie wydaje się szczególnie aktywny. Jego organizm podejmuje jednak nadludzki wysiłek, aby być gotowym do życia w całkiem nowym środowisku. Nawet, jeśli dziecko śpi 20 godzin w ciągu doby, nie oznacza to wcale, że się nie rozwija. Być może nie jest to okres, w którym dziecko jest przesadnie towarzyskie. Każda chwila jest jednak przez nie intensywnie wykorzystywana. Warto zresztą zauważyć, że już w pierwszych dniach życia dziecko próbuje wpłynąć na otaczające je otoczenie. Nie umie jeszcze wyrażać swoich potrzeb inaczej niż poprzez krzyk, korzysta więc z tej możliwości i robi to z dużą determinacją. Duże napięcie mięśni sprawia, że fizyczny rozwój dziecka na tym etapie życia nie następuje zbyt szybko. Maluchowi nie pomaga też to, że jego mięśnie nie są przesadnie silne. Możemy jednak zauważyć, że już w pierwszych dniach życia maluch podnosi główkę. Nawet, jeśli utrzymuje ją zaledwie przez kilka sekund, jest to najlepszy dowód na to, że cały czas się uczy.

dziecko

Rozwój niemowlaka wydaje się bardziej interesujący, gdy analizujemy etapy rozwoju dziecka w pierwszym roku jego życia. Jego znakiem rozpoznawczym jest wyjątkowa intensywność. Często można usłyszeć, że dziecko zmienia się niemal z dnia na dzień i nawet, jeśli mamy do czynienia z pewnym uproszczeniem, rzeczywiście w każdym tygodniu maluch umie i rozumie coraz więcej. Jest to zresztą czas, w którym jego opiekunowie mogą wymiernie pomóc mu w dalszym rozwoju choćby stawiając na zabawy stymulujące rozwój dziecka. W tym miejscu konieczne jest jednak poczynienie pewnego zastrzeżenia. Nie wolno nam zapominać o tym, że każde dziecko ma swoje tempo rozwoju. W Internecie i w poradnikach książkowych z pewnością natrafimy na szereg informacji dotyczących tego, co dziecko jest w stanie zrobić mając dwa, trzy lub pięć miesięcy. Jeśli jednak tempo rozwoju naszego malucha jest wolniejsze, nie jest to powód do obaw.

Najciekawsze zabawy stymulujące rozwój dziecka

 Na pewne zmiany dokonujące się w organizmie niemowlęcia zwyczajnie nie mamy wpływu. Można jednak wskazać wiele takich, które jesteśmy w stanie przyspieszyć. Pomagają w tym zabawy stymulujące rozwój dziecka. Wiele z nich można wprowadzać w życie już w pierwszych dniach jego obecności w naszym domu

  • Zabawa z lusterkiem – polega na ułożeniu dziecka na plecach, a następnie na wodzeniu przed jego oczkami lusterkiem. Dziecko w pewnym momencie zaczyna ruszać główką w kierunkach jego przesuwania się.
  • Zabawa w echo – polega na powtarzaniu dźwięków wydawanych przez dziecko. Może być wprowadzona już w trzecim miesiącu jego życia, gdy maluch zaczyna gruchać i gaworzyć. To znakomity, a przy tym zabawny trening aparatu mowy
  • Zabawa z latarką – polega na powolnym wodzeniu latarką po ścianach w zaciemnionym pokoju. Dziecko wodzi oczkami za światłem, cieszy się też, gdy samo zauważy, gdzie pojawiło się odbicie latarki. Zabawa poprawia jego motorykę, a jednocześnie sprawia, że odrobina wysiłku fizycznego ułatwia zasypianie.
  • Zabawa w wesołe miasteczko – polega na kołysaniu malucha w różnych kierunkach i z różną intensywnością wykonywania tej czynności. Można wprowadzić ją w tym samym momencie, w którym niemowlę nie ma już problemu z utrzymaniem główki w jednej pozycji.