Rozwód rodziców a psychika dziecka - Jak wychować dziecko po rozwodzie?
1 czerwca 2023 Parenting
Każdy, nawet najdelikatniej przeprowadzony rozwód między rodzicami wpływa na poczucie bezpieczeństwa i psychikę dziecka.
Jak wygląda rozwód, gdy są dzieci – jak się zachować?
To jak wygląda rozwód, gdy są dzieci, w dużej mierze zależy od was. Przede wszystkim staraj się nie obciążać dziecka, np. dyskutując z nim, „jak zły” jest jego tata czy mama. Nie rób z niego sprzymierzeńca w walce z ojcem/matką i nie rozwijaj w nim wrogości wobec rodzica. Twoje dziecko powinno wiedzieć, że mama i tata przechodzą trudności w życiu. Nie mogą mieszkać razem, ale kochają dziecko i nie przestaną go kochać. To jak wygląda rozwód, gdy są dzieci, zależy też od tego czy nie wpędzisz je w poczucie winy. Najgorsze co możesz zrobić, to pozwolić sądzić dziecku, że rozwód jest jego winą. Jednocześnie niebezpieczeństwo winy polega na tym, że może stać się nawykiem i narzędziem manipulacji, utrudniając życie każdemu.
Co więcej, dzieci subtelnie wyczuwają nastroje rodziców i żeby ich jakoś pocieszyć, starają się wcielić w rolę nieobecnego ojca, bardziej uważać, chronić przed problemami domowymi. Stają się dorośli niezależnie od wieku. Wydawałoby się, że sytuacja jest dogodna dla matki, ale często ta rola przeciąża dziecko tak bardzo, że prowadzi do załamań nerwowych i depresji. Staraj się tego uniknąć.
Dzieci kochają zarówno mamę, jak i tatę, dlatego niechętnie opowiadają się po którejś ze stron. Nie próbuj oczerniać ojca w oczach dziecka i ogólnie staraj się nie mówić o nim źle. W ten sposób pomagasz swoim dzieciom rozwijać zdrowe relacje z obojgiem rodziców.
Jak wychować dziecko po rozwodzie – najczęściej popełniane błędy
Rozwód najczęściej wywołuje szereg błędów w zachowaniu rodziców wobec dziecka:
• Uniemożliwianie komunikacji z drugim rodzicem. Dziecko kocha oboje rodziców i tęskni. Lubi komunikować się z ojcem, zdając sobie sprawę, że jest kochany. Ponadto nie można wykluczyć z procesu wychowywania drugiego rodzica. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, jak wychować dziecko po rozwodzie w zgodzie z byłym współmałżonkiem.
• „Kupowanie” miłości prezentami to sposób na utratę władzy rodzicielskiej. Nie zdziw się, jeśli wkrótce dziecko zacznie tobą manipulować. Dziecko będzie postrzegać trwałe prezenty jako sposób na zrekompensowanie braku miłości i zadośćuczynienie.
• Próba zrekompensowania rozwodu czy nieobecności ojca, nadmierną opieką to sposób jak wychować dziecko po rozwodzie na osobę niesamodzielną.
Próba „zapomnienia” o istnieniu dziecka. Często ojcowie opuszczają matki, aby sami wychowywać wspólne dzieci, spłacając się pieniędzmi. Opcje: „on jest jak matka – niech się kształci”, „chciałeś się edukować, ale jestem złym ojcem” – nie mają nic wspólnego z dzieckiem. Ignorowanie ze strony zmarłego rodzica, odmowa spotkań powoduje u dziecka złość i agresywność.
Rozwód rodziców a psychika dziecka – jaka jest zależność?
Stosunek dzieci do rozwodu rodziców jest z reguły czysto negatywny. Nawet jeśli od dawna nie ma miłości między dorosłymi, dzieci nadal wolą, aby mama i tata mieszkali razem. W pewnym sensie związek - rozwód rodziców a psychika dziecka można określić jako psychiczny szok.
W wieku do sześciu miesięcy niemowlęta praktycznie nie zauważają nieobecności jednego z rodziców i szybko o tym zapominają, pod warunkiem, że otoczone są maksymalną opieką drugiego rodzica. W wieku od 6 miesięcy do 2,5 roku, z powodu nieobecności ojca lub matki, nastrój dziecka często i diametralnie się zmienia, pojawiają się kaprysy i mogą wystąpić problemy z zasypianiem. A w wieku 2,5 lat dzieci czasami doznają szoku psychicznego, często nawet poważnego. Dlatego związek rozwód rodziców a psychika dziecka należy potraktować poważnie.
Zwłaszcza że zachowanie dzieci w wieku 3,5 - 4,5 lat w momencie rozwodu rodziców staje się bardziej niespokojne, agresywne. Dziecko w wieku 5-9 lat może z tej okazji doznać dość silnej depresji. Dzieci w wieku 5-7 lat ostro reagują na rozwód rodziców, u dziecka występuje zwiększona drażliwość i wzrost poziomu lęku.
Wpływ rozwodu na dziecko i jego psychikę
To, jaki jest wpływ rozwodu na dziecko, jest od lat przedmiotem badań pedagogów, psychiatrów i psychologów. Bardzo często w wieku przedszkolnym dziecko obwinia się za rozwód rodziców i często dość trudno jest mu wyperswadować, że jest inaczej. Lęki pojawiają się u dziecka, gdy ojciec i matka są w konflikcie lub nie mogą nawiązać ze sobą kontaktu w celu rozwiązania problemów dotyczących dziecka. Zdarza się, że po rozwodzie rodzice zaczynają nagle dawać dziecku prezenty bez żadnej okazji. Nie trzeba dodawać, że takie zachowanie rodziców może niekorzystnie wpłynąć na rozwój osobisty i umysłowy dziecka i pogłębić negatywny wpływ rozwodu na dziecko.
Trauma u nastolatka objawia się inaczej niż u dzieci z innych grup wiekowych. tu wpływ rozwodu na dziecko jest największy. Nastolatek może unikać komunikacji, budować komunikację powierzchowną, wycofywać się, przeżywać silne negatywne emocje. Czasami obniżają się wyniki nastolatka w szkole, niektórym przychodzi do głowy ucieczka z domu, pojawiają się konflikty z przyjaciółmi.
Zostaw komentarz