Mózg to narząd, który odpowiada za funkcjonowanie całego organizmu. Mózg dziecka zaczyna się rozwijać już w chwili poczęcia. Po porodzie objętość mózgu zwiększa się aż trzykrotnie, a jego najbardziej intensywny rozwój przypada na pierwsze dwa, trzy lata życia dziecka. W tym okresie następuje rozwój zdolności socjalnych, poznawczych, emocjonalnych, motorycznych i językowych. Mózg dziecka rozwija się w pierwszych latach życia błyskawicznie, a jego rozwój zależy między innymi od rodziców. Co wpływa na rozwój mózgu dziecka i jak go stymulować?
Jak rozwija się mózg dziecka?
Jak już wspominaliśmy, mózg dziecka rozwija się od momentu poczęcia. Rozwój ten przebiega stopniowo i nie odbywa się równomiernie. Najpierw kształtuje się rdzeń kręgowy i pień mózgu, a następnie kora mózgowa, móżdżek i płaty czołowe. W pierwszym okresie kształtowania się mózgu powstają ośrodki, które są odpowiedzialne za podstawowe funkcje życiowe, a dopiero później te, które są odpowiedzialne za złożone aktywności. Po ósmym tygodniu ciąży ukształtowane są już obie półkule. Pierwsze neurony zaczynają powstawać pod koniec trzeciego miesiąca ciąży. Między siedemnastym a dwudziestym tygodniem ciąży rozwijają się odpowiedzialne za rozpoznawanie smaku, zapachu, dotyku, dźwięku komórki nerwowe. Nabierają one ostatecznego kształtu już po porodzie.
Jak działa mózg dziecka?
Za logiczne myślenie i formułowanie myśli w zdania odpowiedzialna jest lewa półkula mózgu. Prawa odpowiada za emocje. W odróżnieniu od osób dorosłych, u małych dzieci prawa półkula dominuje nad lewą. Dlatego też dzieci w wieku dwóch czy trzech lat kierują się przede wszystkimi emocjami. Logiczne, racjonalne argumenty do nich nie docierają. Nie potrafią używać słów, aby opisać to, jak się czują. Zaczyna się to zmieniać, gdy lewa półkula zaczyna być bardziej aktywna. Świadczy o tym zadawane przez dziecko pytanie „dlaczego”. Wiesz już, jak działa mózg dziecka. Dzięki temu możesz łatwiej zrozumieć swoje dziecko.
Czym jest neuroplastyczność mózgu dziecka?
Mózg zmienia się nieustannie pod wpływem nowych doświadczeń i uczenia się. Dzieje się tak zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci. Na neuroplatyczność mózgu dziecka składają się wszystkie doświadczenia, które są mu dostarczane z zewnątrz. Wszystko to, co dziecko dotyka, widzi i słyszy, składa się na plastyczność jego mózgu. Jednym z rodzajów neuroplastyczności mózgu jest plastyczność naturalna. Wynika ona z rozwoju dziecka. Mózg najbardziej plastyczny jest właśnie w dzieciństwie. Rozwija się wtedy najbardziej intensywnie, non stop tworzy się sieć neuronów, a dziecko uczy się nowych umiejętności.
Kiedy dzieci zaczynają myśleć?
Myślenie jest bardzo złożonym procesem psychicznym. Na pytanie, kiedy dziecko zaczyna myśleć trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi, zdania specjalistów są bowiem podzielone. Jedni uważają, że dzieci zaczynają myśleć dopiero wtedy, gdy nauczą się mówić. Zdaniem innych to proces myślenia jest pierwszy. Specjaliści są jednak zgodni, co do jednego: rozwój myślenia u dzieci następuje na skutek jego aktywnych kontaktów z rodzicami i opiekunami. Dla dzieci do drugiego roku życia najbardziej charakterystyczne jest myślenie zmysłowo-ruchowe. Myślenie konkretno-wyobrażeniowe jest charakterystyczne dla dzieci od drugiego do siódmego roku życia. Dopiero po siódmych urodzinach rozwija się myślenie słowno-logiczne.
Jak rozwijać mózg dziecka?
U dzieci nowe neurony powstają bardzo szybko, w pierwszych trzech latach życia wielkość mózgu potraja się trzykrotnie, a jego praca jest bardzo ciężka. Dlatego też konieczna jest jego stymulacja. Co wpływa na rozwój mózgu dziecka? Rozwój ten przebiega o wiele szybciej i sprawniej, gdy rodzice i opiekunowie znajdują czas na wspólne zabawy. Czytanie, opowiadanie różnych ciekawych historii, śpiewanie – to proste czynności, które wpływają pozytywnie na rozwój mózgu dziecka. Już od pierwszych dni życia dziecka musisz zwracać się do niego tak, jak do dorosłej osoby. Zwracając się do malucha postaraj się, aby ton Twego głosu był melodyjny i ciepły. Wybieraj zabawki o różnych kształtach i fakturach dostosowane do wieku dziecka, rozwijające jego wyobraźnię i zdolności językowe. Zabawki muszą oczywiście być bezpieczne dla malucha. Dużo czytaj dziecku. Wybieraj przede wszystkim książeczki z dużymi literkami i kolorowymi ilustracjami. Odpowiednio reaguj na jego płacz, śpiewaj mu kołysanki. Ustal stały rytm dnia, co da dziecku poczucie bezpieczeństwa. Zapewnij maluchowi kontakty z innymi dziećmi na placu zabaw.
Zostaw komentarz