Co zrobić z dzieckiem w wakacje?

Wakacje to bardzo trudny okres dla pracujących rodziców, którzy muszą zapewnić opiekę swojemu dziecku. Zdecydowanie we najlepszej sytuacji są te osoby, które mają dzieci w wieku przedszkolnym oraz te, które mogą liczyć na pomoc niepracujących dziadków. Co jednak mają zrobić osoby, które na taką pomoc nie mogą liczyć? Z jakich rozwiązań mogą skorzystać? Czy zatrudnienia niani jest jedynym wyjściem dla rodziców, którzy pracują?

Co zrobić z dzieckiem w wakacje?

Każdy z rodziców, który jest zatrudniony na umowę o pracę ma prawo do dwudziestu sześciu dni urlopu w roku – zakładamy, że oboje rodzice mają prawo do urlopu w najwyższym wymiarze. Wydawać by się mogło, że problem, co zrobić z dzieckiem w wakacje nie istnieje – oboje rodzice wykorzystają przysługujący im urlop i na zmianę zaopiekują się swoją pociechą. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej, niewielu jest bowiem pracodawców skłonnych jest udzielić tyle dni urlopu pod rząd. Jeśli Twój pracodawca nie zgadza się na wykorzystanie całego urlopu, musisz szukać innych sposobów, aby w czasie wakacji zapewnić swojemu dziecku opiekę.

Jak zapewnić opiekę w wakacje dziecku w wieku przedszkolnym?

Tutaj sprawa wydaje się bardzo prosta: przedszkole w wakacje prowadzi dyżur, wystarczy więc zapisać dziecko do takiego przedszkola. Taka forma opieki niestety nie zawsze się sprawdza, liczba placówek przedszkolnych prowadzących w wakacje dyżury jest na ogół niewielka, dla Twojego dziecka może więc zabraknąć w nim miejsca. Jeśli chcesz zapewnić mu opiekę w wakacje i zapisać do pełniącego dyżur przedszkola, musisz o taką możliwość pytać zanim rozpoczną się wakacje – na ogół zapisy do dyżurnych przedszkoli odbywają się już w maju. Pamiętaj, że przedszkole, do którego chcesz zapisać dziecko może pełnić dyżur tylko przez jeden wakacyjny miesiąc – jeśli tak się zdarzy, musisz szukać dla niego wolnego miejsca w innej, często znacznie oddalonej od domu placówce.

Rodzice z dziećmi

Czy półkolonie to dobry sposób zapewniania dziecku opieki w czasie wakacji?

Jeśli jesteś rodzicem dziecka w wieku szkolnym, Twoja sytuacja jest gorsza, gdyż szkolne świetlice nie prowadzą w wakacje dyżurów. Jeśli Twoje dziecko nie może jeszcze pozostać w domu samo, możesz zapisać je na półkolonie. Odbywają się one w miejscu zamieszkania, ich organizatorami są różne placówki, na przykład domy kultury. Półkolonie są płatne, ale koszty są stosunkowo niskie. Dużym plusem jest to, że taka opieka nad dzieckiem w wakacje jest dla niego bardzo atrakcyjna – dla dzieci organizowane są gry, zabawy, wycieczki, wyjazdy do kina lub ogrodu zoologicznego. Starsze dzieci możesz zapisać na kolonie lub obóz. Wakacyjne turnusy trwają nawet do dwóch tygodni, w efekcie przez tak długi czas nie będziesz martwić się nad zorganizowaniem opieki nad dzieckiem.

Opieka nad dzieckiem w wakacje – opiekunka

Zatrudnienie na czas wakacji opiekunki dla dziecka jest jednym z droższych rozwiązań. Za miesiąc pracy opiekunki w dużym mieście musisz zapłacić minimum dwa tysiące złotych -jeśli chcesz zaoszczędzić, zatrudnij studentkę albo sąsiadkę na emeryturze, która z chęcią dorobi sobie trochę pieniędzy. Usługi przez nie świadczone mogą być równie wysokiej jakości, jak te, które świadczy profesjonalna opiekunka. Ten rodzaj opieki musisz jednak naprawdę uważnie przemyśleć. Doskonałym rozwiązaniem jest powierzenie opieki nie pracującym dziadkom – na ogół podejmują się oni opieki nad wnukami wyjątkowo chętnie. Opieka nad dzieckiem a urlop wypoczynkowy Jako pracujący rodzic masz prawo do urlopu do opieki nad dzieckiem. Wymiar tego urlopu wynosi dwa dni lub szesnaście godzin i jest płatny. Przysługuje on na dzieci, które nie ukończyły czternastego roku życia. Z tego urlopu możesz skorzystać jednak tylko wtedy, gdy jesteś osobą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, nie dostaniesz go pracując na umowie cywilnoprawnej lub prowadząc własną działalność. Urlop ten możesz wykorzystać w dowolnym momencie. W Kodeksie Pracy pojawił się też nowy, tym razem bezpłatny urlop – na opiekę nad dzieckiem przysługuje dodatkowy pięć dni urlopu. Wniosek o jego przyznanie może złożyć, gdy Twoje dziecko się rozchoruje. Choroba nie wybiera sobie czasu, dziecko może się więc rozchorować w czasie urlopu wypoczynkowego.

Jak wygląda opieka nad dzieckiem a urlop wypoczynkowy? 

Możesz wówczas wziąć od lekarza zwolnienie lekarskie. Pamiętaj, że w tej sytuacji Twój urlop wypoczynkowy nie zostanie przerwany. Możesz jednak złożyć do pracodawcy wniosek o przełożenie urlopu na inny termin – pracodawca może, ale mnie musi wyrazić na to zgodę.