Mowa kwiatów – WRZOS

0
281
Wrzos to wytrwałe zielsko. Lubicie go? Moje oko cieszy bardzo. Kiedyś można było spotkać się z przekonaniem, że przynosi nieszczęście, sprowadza do domu śmierć…
Masz ci los! Oto apel do wszystkich przyszłych panien młodych, aby nie wtykały go w swoje bukiety. Taki żart. Nie bądźcie przesądne. Nie warto. Wrzos posiada piękną historię, symbolikę oraz praktyczne zastosowanie.

Od wrzosów roi się w szkockich podaniach i legendach. Wrzosowiska były zamieszkiwane przez fantastyczne postaci takie, jak wróżki lub elfy. Szkoci uważają, że kolor wrzosu pochodzi od krwi przelanej w walce. W tym rejonie, noszenie omawianego zioła przy sobie ma moc ochrony przed przemocą. Wierzono, że wrzosowisko porośnięte białym kwieciem nigdy nie doświadczyło walk ani wojen. W kulturze ludowej Wielkiej Brytanii wrzosy uchodziły za zioła pozytywnie działające na człowieka i otoczenie. Kojarzono je z takimi wartościami, jak siła, trwałość, wierność.
Szkoci oraz Irlandczycy wytwarzali z wrzosów piwo. Stosowali je do produkcji materacy oraz mioteł. Wierzyli, że spanie na poduszce wypełnionej wrzosem ma przynosić dobre sny będące zapowiedzią szczęścia. Medycy używali wrzosów w lecznictwie. Wywar z zioła działa rozkurczowo i moczopędnie. Hamuje rozwój bakterii znajdujących się w przewodzie pokarmowym. Miód wrzosowy należy do najlepszych miodów kwiatowych. Trudno go uzyskać. Stąd jego wysoka cena.
Najbardziej powszechne są wrzosy przede wszystkim w kolorze fioletowym, liliowym. Jedna ze szkockich legend nawiązuje do zwyczaju otaczania panny młodej białymi wrzosami. Oskar, dzielny wojownik, poślubił Malwinę. Wkrótce potem zginął w bitwie. Przed śmiercią zdążył jednak przysłać małżonce bukiecik wrzosów jako wyraz dozgonnej miłości. Wdowa opłakiwała męża nad bukietem wrzosów, które od potoku łez pobielały. Współczesne, zwłaszcza angielskie, panie młode wierzą, że to co dla Malwiny było symbolem nieszczęścia, dla nich okaże się znakiem powodzenia.Pozdrawiam
Dorota

Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi szalenie miło jeśli:

- polubisz i udostępnisz go dalej

- zostawisz komentarz.

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami?

Koniecznie polub nas na Facebooku, dodatkowo dużo zdjęć, których nie pokazuję na blogu znajdziesz na naszym profilu na Instagramie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here