Maska karnawałowa z masy papierowej – DIY

23
18465
Święta już za nami, teraz czas na bale karnawałowe, tańce a dzieciaki przepierają już nóżkami przed choinką w przedszkolu, a jak bal karnawałowy to potrzebujemy też zaskakujący kostium karnawałowy.

Dziś pokażę wam jak zrobić maskę karnawałową z masy papierowej. Jest to świetny sposób na zrobienie czegoś oryginalnego, czego nie będzie mieć nikt oprócz nas, po za tym to fantastyczny sposób na spędzenie wspólnego czasu z naszymi dziećmi. My postanowiliśmy zrobić maskę żółwia ninja, ale wy możecie zrobić dowolną maskę jaką wam tylko podpowie wyobraźnia. Wbrew pozorom jest to zadanie proste, chodź wymaga trochę czasu.
Szukając przepisu jak zrobić masę papierową, przeważnie czytałam, że papier trzeba miksować z klejem wikol, czyli niezbyt dobry sposób na zrobienie czegoś z małym dzieckiem, ponieważ klej typu wikol ma dość mocny zapach, poza tym maska styka się bezpośrednio ze skórą dziecka, a nigdy nie wiemy jak ona na to zareaguje. Do tego papier zmiksowany po uformowaniu maski, co się robi znacznie trudniej niż ja wam pokażę, trzeba było jeszcze oszlifować papierem ściernym, czyli sporo pracy, bałaganu i brudnych naczyń. Ja wam pokażę jak zrobić maskę z bezpiecznych dla dzieci materiałów i bez zbędnego bałaganu.

MASKA KARNAWAŁOWA DIY

Będą nam potrzebne:
  • ręczniki papierowe, tak na prawdę jest to najlepszy materiał z którego możemy zrobić naszą maskę, nie wymaga późniejszego wygładzania papierem ściernym, łatwo jest wyciąć dowolny kształt
  • nóż /nożyczki
  • oliwka /olej
  • farby i pędzle, do pomalowania maski
  • rolka po ręczniku papierowym lub papierze toaletowym oraz balon
  • do zrobienia kleju potrzebne nam: woda, mąka, miska i coś do mieszania
jak zrobić masę papierową

Do przygotowania kleju potrzebujemy dwie porcje wody na jedną porcję mąki. Ja użyłam mąki tortowej, a ilość porcji zależy od tego jak dużo tego kleju potrzebujecie, lepiej zrobić mniej a gdy nam zabraknie dorobić.

 

Wodę i mąkę mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji, jeśli wychodzi nam za gęsty dodajemy trochę wody, jeśli za rzadki dodajemy mąki.

 

Naszą maskę będziemy robić na balonie, tak żeby powstał kształt najbardziej zbliżony do twarzy, można też zrobić to na misce, ważne żeby powstało nam wgłębienie. Balon pompujemy na wielkość jaką chcemy zrobić maskę, najwygodniej jest kiedy przymocujemy go do rolki po ręczniku papierowym, wtedy obie ręce mamy wolne do nakładanie kleju i ręczników papierowych. Masę papierową możemy nakładać też na twarz, żeby jak najdokładniej nasza maska ją odwzorowała, ale umówmy się które dziecko wytrzyma kilkanaście minut z taką masą na twarzy.

 

Balon smarujemy oliwką, tak żeby nam maska nie przykleiła się do balonu i łatwo z niego zeszła.

 

Ponieważ ja chciałam zrobić maskę karnawałową bez tego całego bałaganu, który zrobił by się przy namaczaniu papieru i miksowaniu ich z klejem, smarowałam pędzlem zrobionym przez siebie klej , a potem kładłam kawałki ręcznika papierowego. Tak warstwa po warstwie do uzyskania grubości maski jaką chcemy osiągnąć. Ręczniki papierowe bardzo szybko wchłaniają klej, co za tym idzie nasiąkają i szybko przyklejają się do siebie, po za tym od razu wychodzi nam gładka powierzchnia, a jeśli chcemy uzyskać inny kształt, łatwo to zrobić poprzez zginanie lub formowanie odpowiednio ręczników. Klej, na który podałam wam przepis nie kapie i nie śmierdzi, do tego jeśli nakładamy go pędzlem, ręce i wszystko dookoła mamy czyste.
masa papierowa

 

Nasza maska musi wyschnąć, najlepiej jeśli położymy ją w ciepłym miejscu na całą noc potem ściągniemy ją z balona i pozwolimy jeszcze kilka godzin przeschnąć od spodu, tak żeby mieć pewność, że nam się nie zepsuje. Jeśli robicie maskę na balonie nie przyspieszajcie jej schnięcia suszarką, ponieważ balon wam pęknie i możecie zniekształcić sobie maskę.
Po wyschnięciu planujemy na naszej masce karnawałowej to gdzie będziemy wycinać otwory na oczy i buzię oraz ogólny zarys jak ma ona wyglądać.

 

Jeśli jest za duża możemy odciąć to co niepotrzebne nożem, lub po prostu wyciąć interesujący nas kształt.

 

Wycinamy wszystkie otwory jakie nam będą potrzebne. Dobrze jest wcześniej rozplanować to tak, żeby pasowały do buźki dziecka. Nie zapomnijcie o wycięciu otworów na tasiemkę lub gumkę, którą będziecie mocować maskę do głowy.

 

Po uzyskaniu kształtu takiego jaki chcieliśmy żeby nasza maska karnawałowa miała, pozostaje zrobić to co najfajniejsze w całej pracy, czyli pomalować w odpowiednich kolorach. Maskę z masy papierowej najlepiej malować farbami akrylowymi lub jeśli ich nie mamy plakatowymi, najważniejsze jest to żeby nie rozcieńczać ich wodą, ponieważ rozmoknie nam maska. Dobrze jest nałożyć pierwszą warstwę białej farby na całą maskę i dopiero potem nakładać kolory. A ręczniki papierowe przydadzą nam się też do wytarcia pędzli.
maska diy
I nasza maska karnawałowa jest gotowa, wystarczy przewiązać tasiemkę i założyć na twarz dziecka.

 

maska z masy papierowej
My robiliśmy naszą maskę po raz pierwszy, nie jestem zbyt uzdolniona plastycznie, więc może nie wyszła ona idealnie, ale jednak jest taka jaką chciał synek, do tego pomagał mi przy jej robieniu, więc jest mega z niej zadowolony. A więcej świetnych pomysłów na wykorzystanie ręczników papierowych znajdziecie TU.
maska karnawałowa dla dzieci diy
żółw ninja

 

Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi szalenie miło jeśli:

- polubisz i udostępnisz go dalej

- zostawisz komentarz.

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami?

Koniecznie polub nas na Facebooku, dodatkowo dużo zdjęć, których nie pokazuję na blogu znajdziesz na naszym profilu na Instagramie.

23 KOMENTARZE

  1. Jaki genialny pomysł! Jak na niego wpadłaś? Kurczę nigdy bym na to nie wpadła, że można właściwie z niczego zrobić taką super maskę! Genialna Ty 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here