Trudne pytania dzieci, czyli „Czy to pierdzi?”

2
3742
książka dla przedszkolaka

Ciekawość naszych dzieci jest ogromna, zresztą nie ma się co dziwić, skoro te maluszki dopiero poznają świat i jeśli chcą czegoś się dowiedzieć to muszą zapytać. Nie ma innej możliwość na zdobycie wiedzy, jak zapytać czy doświadczyć. A kogo mają pytać jak nie swoich rodziców? I kto ma im odpowiedzieć na najbardziej nurtujące ich pytania, nawet jeżeli nam wydają się dość nie istotne i błahe?

Dla rodzica to niesamowicie trudny czas – czas w którym nasze dziecko zaczyna zadawać pytania. A potrafi zadać ich tysiące jednego dnia : mamo? A dlaczego? Co? Kiedy? Po co?….. i tak bez końca. Te pytania potrafią mocno zaskoczyć rodzica, na szczęście w tych początkowych latach zazwyczaj wystarczy dzieciom zdawkowa odpowiedź, chyba że temat ich mocno zainteresuje to wypytują o szczegóły, a rodzic myśli jak tu wybrnąć z odpowiedzi na trudne pytania. Na takie na które sam nie zna odpowiedzi, lub na takie, na które uważa, że dziecko zdecydowanie za wcześnie chce znać odpowiedź. Jak wybrnąć z tych najtrudniejszych pytań? 

W dość prosty i łatwy sposób – przeczytać odpowiedź z książki. Jest wiele fantastycznych książek dla dzieci, które potrafią w dość wyczerpujący sposób wytłumaczyć wiele niezwykłych tematów, które ciekawią nasze dzieci, a na które my niekoniecznie znamy odpowiedź lub po prostu brakuje nam słów, żeby odpowiednio do wieku to wytłumaczyć. Mnie już wiele razy takie książki pomogły wyjść z takiej sytuacji. Dlatego kiedy dostałam do recenzji książkę: „Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt”, byłam bardzo ciekawa, co ona w sobie skrywa i czy odpowiada na to jakże ciekawe pytanie tytułowe.

czy to pierdzi

Nie oszukujmy się, pierdzenie to jest ten ludzki odruch, który śmieszy dzieci dość mocno, jest to świetny temat do żartów bo mniejsze dzieci nie widzą w tym nic wstydliwego i mocno je to ciekawi. Tylko po co wszyscy pierdzą, co z siebie przez to wydalają i czy w ogóle to komukolwiek jest potrzebne? Czy każde zwierzę pierdzi? I w końcu to co interesuje małe dziewczynki, czy jednorożce też pierdzą? No ok, może nie wszystkie dziewczynki to interesuje, ale jest to dość śmieszny i ciekawy temat, o którym każde dziecko chętnie porozmawia. Mnie akurat temat jednorożców bardzo rozśmieszył, głównie przez ten cytat: ” Jednorożce nie istnieją, ale gdyby istniały, z pewnością by pierdziały. Naukowcy nie są jednak zgodni co do tego, czy pierdziałyby tęczą i brokatem”, a w internetach to właśnie jednorożce najczęściej z siebie wydalają.czy jednorożec pierdziNie jest to jednak książka, która w żartobliwy sposób mówi o pierdzeniu, z której nie można dowiedzieć się nic poza śmiesznym żarcikiem – na pewno nie! Jest to książka, która w niezwykły sposób daje dzieciom wiedzę, której wielu dorosłych nie jest świadoma, bo np. czy wiesz, że „łączna masa termitów zamieszkujących naszą planetę jest większa od łącznej masy wszystkich ludzi (….) a bąki puszczane przez te owady powodują, że w atmosferze wzrasta ilość metanu, czyli jakieś 5-19% ogólnej emisji metanu”? Ja przyznaje od razu, że o tym nie wiedziałam. Albo, że ośmiornica nie pierdzi, ale dlaczego? Dlatego, że ich trawienie przebiega dość długo, a w ich przewodzie pokarmowym nie ma flory bakteryjnej wytwarzającej gazy.

Autorami tej książki jest zoolożka Dani Rabaiotti i ekolog Nick Caruso, którzy przy współpracy z kilkudziesięcioma uznanymi biologami opisali aż 80 gatunków – masa wiedzy na temat intrygujących pytań, niejako zaczynających się od bąków, ale okazuje się, że odpowiedź na to pytanie zawiera taką wiedzę, jak zjadane pokarmy, otoczenie w którym mieszka dany osobnik, czy z czego składa się jego układ pokarmowy, a wszystko napisane językiem zrozumiałym dla powiedzmy, że starszaka lub młodego ucznia. Oprócz tekstu są też świetne ilustracje, które przyciągają wzrok i sprawiają, że książka jest jeszcze ciekawsza dla dzieciaków. Zresztą ta książka mimo, że jest dedykowana przede wszystkim dzieci, to jestem pewna, że zaciekawi wielu dorosłych, przynajmniej ja mogłam się z niej dowiedzieć wielu faktów, których nie byłam świadoma.ciekawe książki dla przedszkolakamust have książkowego mola

książki które musisz przeczytać

książka która zaciekawi dziecko

Książka ” Czy to pierdzi?” właśnie dziś ma swoją premierę, a już zdążyła wzbudzić wiele kontrowersji swoim tytułem. Niektórzy twierdzą, że zdecydowanie nie jest to tytuł na książkę dla dzieci. Ja jestem jednak zdania, że ten tytuł zupełnie nikogo nie obraża, przecież jest to zupełnie, jak się okazuje, nie tylko ludzka rzecz i warto na takie tematy rozmawiać, zwłaszcza, że przy okazji dowiadujemy się wielu ciekawych wiadomości. A tytuł – mocno przyciągający uwagę, i każde dziecko które go słyszy ma ochotę posłuchać o tym co w niej pisze. Ja zdecydowanie polecam tą książkę bo można przy niej bardzo wesoło spędzić czas ze swoimi dzieciakami.

Szczegóły o niej możecie podpatrzeć na stronie Wydawnictwa Insignis i tam też macie pokazane miejsca w których można ją kupić w najniższych cenach.

książki dla najmłodszych

 

Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi szalenie miło jeśli:

- polubisz i udostępnisz go dalej

- zostawisz komentarz.

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami?

Koniecznie polub nas na Facebooku, dodatkowo dużo zdjęć, których nie pokazuję na blogu znajdziesz na naszym profilu na Instagramie.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here