Kochająca mama nie może być idealna

0
3613
 
Od nas matek wymaga się żebyśmy były perfekcyjne w każdej dziedzinie życia, żebyśmy były idealnymi matkami, zawsze tryskającymi energią, z uśmiechem na twarzy i workiem cierpliwości na plecach. Do tego mamy być perfekcyjnymi paniami domu, żonami i kochankami, które zawsze mają na wszystko ochotę, nie narzekają   i nie oczekują więcej niż mają, bo przecież nasze babcie miały sto razy gorzej.

Myślę, że coraz mniej naszych partnerów wymaga od nas bycia idealną we wszystkim widząc, że często zapierniczamy dziesięć razy bardziej niż oni, próbując pogodzić pracę, czas dla dzieci, dla domu, męża i przy tym pozostać kobietą i od czasu do czasu poczuć się seksowną w swoim ciele. Widzę, że panowie spuszczają z tonu, z czego ja bardzo się cieszę i dziękuję mężczyznom, że zaczynają doceniać jak ciężko jest być w dzisiejszych czasach matką. Za to wszyscy dookoła, nie ważne czy Cię „znają” czy nie, wiedzą lepiej jak, każda jedna matka powinna wychowywać swoje dzieci, traktować męża i sprzątać swój dom, nawet druga matka powie Ci dokładnie co masz robić, żeby być jeszcze bardziej perfekcyjna niż jesteś.
Tylko po co? Niby dlaczego masz być idealną matką? 
 
Bo ja Ci powiem, żeby wychować dzieci i być przy tym kochającą i szczęśliwą matką, właśnie nie musisz być idealną! 
Sama dobrze wiesz, że ideałów na świecie nie ma, więc dlaczego właśnie matka ma dążyć do perfekcji i pokazywać swoim dzieciom, że jest idealna? Ja nawet nie chcę uczyć moich dzieci, że ludzie są we wszystkim perfekcyjni, że nigdy nie popełniają błędów, a jeśli już to trzeba ich od razu skreślić i szukać dalej. Nie, ja uczę swoje dzieci, jak te błędy naprawiać, jak każdego dnia pracować nad sobą, żeby tych błędów nie popełniać i jak być lepszym dla siebie i swoich najbliższych. Bo to, że chcesz być lepsza dla swoich dzieci nie znaczy, że chcesz być idealna i przy nich być taką och i ach- superwomen, a za ścianą padać ze zmęczenia. Kochająca mama pokazuje dzieciom, że czasem można być zmęczonym, nie mieć siły zrobić herbaty, pokazać im, że ich pomoc ma ogromne znaczenie w życiu codziennym, że jak się straciło cierpliwość i nakrzyczało to można przyjść przeprosić i porozmawiać o tym. Kochająca mama uczy swoje dzieci, że większe znaczenie mają one dla niej niż wylany soczek na podłogę, że jak się przewrócisz to możesz szybko się podnieść i iść jeszcze dalej. Kochająca mama nauczy swoje dziecko jak dostrzegać w drugim człowieku jego dobro, a nie tylko doszukiwać się wad i patrzeć czy jest idealny.
 
Nie musisz być idealną mamą jeśli chcesz być szczęśliwą mamą, czasem możesz pozwolić sobie na słabszy dzień, na odreagowanie od codzienności, czasem musisz się wykrzyczeć i wypłakać, żeby móc czegoś dobrego nauczyć swoje dzieci. Przede wszystkim czasem możesz też od nich odpocząć, tak jak od swojego partnera, mamy, koleżanki, komputera czy swojego domu, chociaż chwilę, możesz iść do pracy poza domem, na trening, do kina, spacer po lesie czy na zakupy, ale żeby utrzymać zdrowie psychiczne, móc lepiej dostrzegać drobnostki, które składają się na Twoje szczęście, widzieć dobro które Cię otacza – musisz oczyścić myśli i to wcale nie znaczy, że kogoś zaniedbujesz, że jesteś złą matką, to właśnie znaczy, że ich bardzo kochasz i chcesz z nimi być jak najdłużej i przy tym nie zwariować i nie dręczyć ich swoją zgorzkniałą miną i wiecznym narzekaniem.
Pozwól sobie na bycie po prostu mamą, Twoje dzieci kochają Cię za to jaka jesteś, i chcą Cię widzieć prawdziwie uśmiechniętą, a nie idealną mamę z przyklejonym uśmiechem nr. 10. Chcą widzieć, że popełnienie błędu nie skutkuje tym, że ktoś ich przestanie kochać, chcą żebyś ich nauczyła, że w życiu uda im się wszystko, że Ty im zawsze pomożesz się podnieść i nawet jeżeli nie jesteś idealna to jesteś ich kochaną mamą, do której zawsze będą mogli przyjść, przytulić się i być tym kim są, bez udawania.
Ja popełniam tych błędów dużo i uczę się każdego dnia jak być lepszą mamą dla swoich dzieci, a nie dla innych, którzy stoją z boku i chcą mnie oceniać, często krytycznie, żeby samemu poczuć się lepiej. 
 
Chcę pamiętać te dobre i te trudne chwile, które tworzą nas i kim jesteśmy. Takimi chwilami na pewno były dwa porody, i karmienie piersią, dwie sytuacje, które komuś z boku wydają się identyczne, a każda matka wie, że są zupełnie inne, indywidualność naszych dzieci każdego dnia uczy nas czegoś innego, uczy nas, że te ciężkie chwile, te najtrudniejsze dla nas mogą okazać się też tymi najpiękniejszymi i najszczęśliwszymi.
Takie pamiątki, które pozwolą Ci pamiętać o tym co dla Ciebie ważne tworzy Milky Way Jewelry, zamyka w pięknej biżuterii Twoje szczęście. Ja mam bransoletkę z koralikami w których są włosy moich dzieci, zbyt późno dowiedziałam się, że coś takiego można zrobić, bo zatrzymałabym w ten sposób też kroplę mojego mleka. Tak, tak – to możliwe, jeśli dla Ciebie karmienie piersią było ważnym etapem w życiu możesz zrobić z niego naszyjnik i mieć już zawsze przy sobie, pamiątkę tych cudownych chwil. Ale możesz też tam mieć kawałek swojej sukni ślubnej lub ubranka dziecka w którym było przy chrzcie lub komunii, możesz tak na prawdę mieć przy sobie kawałek każdej pięknej chwili, chociażby płatek kwiatka, który dostałaś od ukochanego. Dla niektórych może wydawać się to głupie, ale moja mama do dziś ma moje ścięte włosy jak byłam dzieckiem, moje pamiętne mleczaki przy których tyle się upłakałam bo nie chciałam wyrywać – dla mnie to ważne pamiątki, a mama zatrzymując je do dzisiejszego dnia pokazała mi jak ważna była dla niej każda chwila naszego dzieciństwa, jak mocno je przeżywała razem ze mną mimo, że dzieciom się w tamtej chwili wydaje, że to bez znaczenia. Fajnie jest zatrzymywać różne pamiątki na przyszłość, trzymać je zamknięte w pudełku wspomnień i kiedyś wspólnie z dziećmi, a może i wnukami powspominać i opowiadać sobie historyjki z przeszłości.
bransoletka z mleka
modne bransoletki 2017prezent dla mamy karmiącej
jak nie zwariować z dziećmi
paznokcie
Milky Way Jevelery

Jeśli spodobał Ci się ten wpis będzie mi szalenie miło jeśli:

- polubisz i udostępnisz go dalej

- zostawisz komentarz.

Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami?

Koniecznie polub nas na Facebooku, dodatkowo dużo zdjęć, których nie pokazuję na blogu znajdziesz na naszym profilu na Instagramie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here